PoradyPoradyKontrolka BAS w aucie. Co oznacza i co robić, gdy się pojawi?

Kontrolka BAS w aucie. Co oznacza i co robić, gdy się pojawi?

Na desce rozdzielczej mogą pojawić się różne kontrolki. Jedną z nich jest BAS. Warto wiedzieć, co oznacza kontrolka BAS, bo może sygnalizować awarię jednego z kluczowych systemów!

Kontrolki w aucie mają różne kolory. Zielony zwykle sygnalizuje włączenie danego urządzenia (np. świateł). Czerwony to poważny sygnał ostrzegawczy – należy możliwie szybko zatrzymać się, zjechać na pobocze i skontrolować pojazd, np. w zakresie poziomu oleju w silniku czy ilości płynu w układzie hamulcowym. Żółty to stan pośredni – coś nie jest w porządku, jednak nie na tyle, żeby uniemożliwić jazdę, którą można kontynuować jeżeli zwiększy się margines bezpieczeństwa (np. delikatniej operuje pedałem hamulca z powodu awarii ABS-u).

Na żółto świeci się też kontrolka systemu BAS, która może pojawiać się równocześnie z ikoną ESP. Nieprzypadkowo. ABS, ESP i BAS to powiązane systemy, których praca w dużej mierze zależy od układu hamulcowego, czujników oraz centralki sterującej. Debiutujący pod koniec 1996 r. BAS to opracowany przez Mercedesa, TRW i Lucasa system wspomagania awaryjnego hamowania (BAS to skrót od Brake ASsist).

Redakcja poleca: Co oznacza kontrolka EPC? Co robić, gdy się pojawi?

Został przygotowany, bo testy wykazały, że nawet w skrajnie niebezpiecznej sytuacji większość kierowców w autach z ABS nie ma nawyku wciskania pedału hamulca do podłogi, co wydłuża drogę hamowania. System BAS bierze pod uwagę tempo zdejmowania nogi z gazu oraz naciskania pedału hamulca. Jeżeli obie czynności zostały wykonanie w małym odstępie czasu, a siła nacisku na hamulec jest znaczna, może to oznaczać niebezpieczną sytuację – BAS interweniuje, powodując hamowanie z maksymalną siłą do czasu zwolnienia nacisku na pedał hamulca. Oszacowano, że w przypadku hamowania z 200 km/h może to skrócić drogę hamowania o przeszło 20 m. 

Kontrolka BAS powinna pojawiać się po przekręceniu kluczyka w stacyjce i gasnąć chwilę później. Jeżeli świeci się podczas jazdy, warto udać się do mechanika i poprosić o kontrolę samochodu. Może to oznaczać, że mamy niesprawny nie tylko układ BAS, ale także ESP, co istotnie wpływa na poziom bezpieczeństwa.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji