OponyKiedy zmienić opony na letnie? Przepisy stawiają sprawę jasno

Kiedy zmienić opony na letnie? Przepisy stawiają sprawę jasno

Nadejście cieplejszych dni skłania kierowców do wizyty u wulkanizatora. Kiedy zmienić opony na letnie? Zobaczmy, co na ten temat mówią przepisy.

Wielu użytkowników samochodów nadal praktykuje sezonową zmianę opon z zimowych na letnie i na odwrót. To bardzo dobry nawyk, nawet w czasach gdy jesteśmy świadkami nieprawdopodobnego wzrostu jakości opon wielosezonowych. Faktem jest, że ogumienie całoroczne, zwłaszcza wysokiej klasy, doskonale łączy użyteczność i bezpieczeństwo na suchej, mokrej i zaśnieżonej nawierzchni. Żadna opona uniwersalna nie pokona jednak „zimówki” podczas najchłodniejszej pory roku, podobnie jak nie zrobi tego również gdy się ociepli (w porównaniu do ogumienia letniego). Wyjątki mogą jedynie stanowić porównania budżetowych opon sezonowych z markowymi przeznaczonymi na cały rok.

Jakie są wady i zalety opon całorocznych?

Dlaczego lepiej zmienić opony na letnie?

Wciąż nie brakuje jednak kierowców eksploatujących samochód na letnim lub zimowym ogumieniu przez wszystkie pory roku. Lepiej tego nie robić z kilku powodów. Najistotniejszym jest oczywiście bezpieczeństwo. Opony zimowe wykonane są bowiem z mieszanki gumowej, która zachowuje optymalne właściwości w temperaturach minusowych i delikatnych „na plusie”, tj. do około 7°C. „Zimówki” w cieplejszej aurze stają się miększe, co przekłada się na pogorszenie przyczepności i skuteczności hamowania samochodu. Ponadto opona zimowa nie jest w stanie odprowadzić tyle wody co odpowiednik letni, przegrywa także z nią odnośnie bezpieczeństwa prowadzenia na suchym asfalcie. Wszystko przez inną konstrukcję bieżnika: w oponie letniej znajdziemy więcej gładkich powierzchni, podczas gdy na zimowej stosuje się nacięcia (lamele) poprawiające skuteczność na zaśnieżonej drodze. Eksploatowanie „zimówki” w cieplejszej pogodzie przyczyni się też do przyspieszonego starcia bieżnika.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Dla jasności – w Polsce nie ma ustawowego obowiązku jazdy na oponach letnich w lecie i zimowych wraz z nastaniem zimy, dlatego też prawo nie wymaga od użytkowników aut zmiany opon na letnie czy zimowe. Warto to jednak zrobić, o czym napisaliśmy powyżej. Pozostaje jeszcze kwestia: kiedy wymienić opony na letnie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Kiedy zmienić opony na letnie
Przepisy w Polsce nie wymagają od kierowców zmiany opon na letnie. Istnieją jednak nieoficjalne przesłanki, kiedy najlepiej to zrobić.

Niepisana zasada mówi, że optymalnym okresem to wymiany opon na letnie jest ustabilizowanie się temperatury otoczenia na poziomie 7°C. Z reguły następuje to w marcu lub w kwietniu, choć tak ciepłych dni nie brakuje i w lutym. Czy wobec tego warto umawiać się do wulkanizatora już pierwszego dnia, gdy na termometrze zauważyliśmy wartość przekraczającą 7°C? Niekoniecznie, ponieważ mógł to być chwilowy, cieplejszy okres, po którym znów nadejdą mrozy. Poza tym należy pamiętać, że inne temperatury panują w ciągu dnia, a inne rano i wieczorem – czyli wtedy, gdy najczęściej użytkujemy auto, np. dojeżdżając i wracając z pracy. Dlatego ze zmianą trzeba poczekać do ustabilizowania się temperatury na poziomie minimum 7°C nie tylko za dnia, ale i w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

Przeczytaj także:

Ile kosztuje wymiana opon?

Test opon letnich premium 205/55 R16 (ADAC). Które wypadły najlepiej?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji