NowościAktualnościJesienny przegląd auta. Czy wiesz, co należy sprawdzić?

Jesienny przegląd auta. Czy wiesz, co należy sprawdzić?

Początek jesieni to odpowiednia pora, aby sprawdzić stan naszego samochodu. Podpowiadamy, co warto skontrolować w aucie przed zimą.

Okres jesienno-zimowy jest dla kierowców szczególnie wymagający. Przez najbliższe miesiące musimy być przygotowani na zmienne warunki pogodowe i coraz krótsze dni. Zalegające na jezdni liście, mgła, deszcz czy śnieg nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze. Duże znaczenie ma nie tylko nasze samopoczucie i zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, ale także kondycja naszego auta. Razem z trenerami Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzimy, co warto sprawdzić.

Wycieraczki

Dobra widoczność to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego zadbajmy, aby szyby w naszym samochodzie były czyste zarówno z zewnątrz, jak i od strony kabiny. Zweryfikujmy również stan wycieraczek i uzupełnijmy poziom płynu w zbiorniku spryskiwacza.

„Dość łatwo stwierdzić, kiedy wycieraczki nie spełniają już swojego zadania. Jeśli zauważymy, że źle zbierają wodę, rozmazują zanieczyszczenia czy piszczą, możemy zakładać, że pióro wycieraczki jest zużyte i należy ją wymienić” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Akumulator

Nadejście niskich temperatur jest prawdziwym sprawdzianem dla akumulatora. Jeśli w chłodny poranek nasze auto nie odpali możemy np. spróbować uruchomić silnik za pomocą kabli lub podłączając tzw. booster. Są to jednak rozwiązania doraźne i jeśli bateria jest już w kiepskiej kondycji, pozostaje jej wymiana na nową. Jeśli pomimo w pełni naładowanego akumulatora problem z rozruchem będzie się powtarzać, należy zwrócić uwagę na klemy – czy na pewno są poprawnie zamocowane i czy nie są zaśniedziałe.

Reflektory

Działanie świateł oczywiście najlepiej sprawdzić po zmroku. Jeśli zauważymy, że reflektory oświetlają drogę gorzej niż wcześniej, możemy spróbować je wypolerować, dzięki czemu odzyskają pełną sprawność.

„Należy regularnie kontrolować stan wszystkich świateł, łącznie z tymi, z których korzystamy rzadziej, np. przeciwmgielnymi. Reflektory powinny być czyste oraz ustawione w taki sposób, by nie oślepiać innych kierowców” – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz również:

Jesień na drogach. 10 zasad bezpiecznej jazdy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji