PoradyPoradyBooster czy powerbank? Porównanie dwóch urządzeń rozruchowych do akumulatora

Booster czy powerbank? Porównanie dwóch urządzeń rozruchowych do akumulatora

Wożenie ze sobą przenośnego urządzenia do awaryjnego rozruchu umożliwi szybkie naładowanie akumulatora i uruchomienie silnika auta w każdym miejscu i o każdej porze. Która ładowarka do baterii samochodowych okaże się lepsza – booster czy powerbank?

Ryzyko rozładowania akumulatora samochodowego jest szczególnie nasilone podczas niskich temperatur, ale skrajnie zużyta bateria może szybko stracić napięcie nawet w porze letniej. Kierowcom często zdarza się zapomnieć zgasić światła i wyłączyć radio w samochodzie, a to najprostszy przepis na niemiłą niespodziankę w postaci rozładowanego akumulatora. Gdy jesteśmy poza domem, nie zostaje nic innego jak znalezienie pomocnego właściciela drugiego auta, który z pomocą kabli rozruchowych „użyczy” trochę prądu do naszej baterii.

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Co to jest booster i powerbank rozruchowy?

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dostęp do rozładowanego akumulatora jest mocno utrudniony lub w okolicy nikt nie dysponuje wolnymi kablami rozruchowymi. Wtedy doskonale sprawdzi się przenośne urządzenie służące do awaryjnego naładowania akumulatora. Mają wbudowaną własną baterię, z której oddają prąd do akumulatora w samochodzie. Występują dwa rodzaje takich ładowarek:

  • powerbanki, czyli urządzenia zasilane akumulatorem litowo-polimerowym, cechujące się kieszonkowymi rozmiarami i ograniczonymi parametrami;
  • oraz boostery, czyli ich większe odpowiedniki o wyższych parametrach pojemności i mocy, wykorzystujące wbudowany akumulator ołowiowy.

Przeczytaj także o konserwacji i ładowaniu baterii samochodowej

Czy booster i powerbank faktycznie umożliwią uruchomienie silnika?

Wiele osób wątpi w to, że niewielki powerbank naładuje wyczerpany akumulator do tego stopnia, by umożliwił on odpalenie silnika. W przypadku boosterów wątpliwości dotyczą ich użyteczności przy akumulatorach jednostek napędowych o dużej pojemności.

W tym celu przeprowadzono test obu urządzeń w różnych warunkach. Sprawdzono ich umiejętności rozruchowe na trzech akumulatorach (z Fiata Grande Punto 1.4, Opla Insignii 2.0 CDTI i Jeepa Cherokee 4.0), które rozładowano do dwóch poziomów napięcia w instalacji elektrycznej: 11,5 V oraz 9 V. Pierwsze napięcie odzwierciedla sytuację, gdy kierowca zostawi na kilka godzin włączone światła: rozrusznik jest w stanie kręcić, ale nie na tyle, by uruchomić silnik. Przy spadku napięcia do 9 V gasną kontrolki na zegarach i rozrusznik nie ma już „siły” zakręcić. Każdą próbę przeprowadzono po maksymalnym naładowaniu boostera i powerbanka.

Wyniki testu. Czy booster/powerbank zdołały awaryjnie uruchomić auto?

Booster Norauto Powerbank Nexo
Cena 369 zł 169 zł
Próba 1: napięcie 11,5 V
Fiat Grande Punto 1.4  TAK   TAK 
Opel Insignia 2.0 CDTI  TAK   TAK 
Jeep Cherokee 4.0  TAK   TAK 
Próba 2: napięcie 9 V
Fiat Grande Punto 1.4  TAK   TAK 
Opel Insignia 2.0 CDTI  TAK   NIE 
Jeep Cherokee 4.0  TAK   NIE 

Oba urządzenia okazały się pomocne, gdy napięcie akumulatora spadnie tylko nieznacznie: powerbank zdołał nawet uruchomić 4-litrową jednostkę z Jeepa Cherokee. Jeśli bateria wyczerpie się do tego stopnia, że przestaje działać rozrusznik, powerbank poradzi już sobie tylko z niewielkim silnikiem (w tym przypadku 1.4 z Fiata Grande Punto). Prawdziwy booster zdał egzamin w każdej sytuacji.

Booster i powerbank - napięcie
Jeśli akumulator rozładuje się w niewielkim stopniu, do rozruchu auta wystarczy powerbank.

Booster czy powerbank do awaryjnego rozruchu? – PODSUMOWANIE

Booster do awaryjnego rozruchu silnika kosztuje dwa razy więcej od powerbanka, ale jeśli poruszamy się samochodem napędzanym silnikiem o sporej pojemności, warto do niego dopłacić i mieć pewność, że podładuje jego akumulator. Pamiętajmy o regularnym ładowaniu urządzenia: z reguły jedno naładowanie starcza na 1-2 próby.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji