NowościAktualnościJesień na drogach. 10 zasad bezpiecznej jazdy

Jesień na drogach. 10 zasad bezpiecznej jazdy

Okres jesienno-zimowy jest bardzo wymagający dla kierowców. Przedstawiamy 10 wskazówek dotyczących jazdy autem w najbliższych miesiącach.

Jesienią pogoda bywa szczególnie zdradliwa. Duże różnice temperatur w ciągu doby, opady deszczu, czasami też śniegu, a do tego zalegające na jezdni liście oraz coraz krótsze dni – to wszystko wpływa na bezpieczeństwo i komfort podróżowania samochodem. Dlatego szczególnie o tej porze roku warto sprawdzić kondycję auta i zastanowić się nad zmianą dotychczasowego stylu jazdy. Poniżej znajdziecie 10 praktycznych wskazówek przygotowanych przez ekspertów Seata.

1. Każdy milimetr ma znaczenie

Deszcz i spadające liście sprawiają, że nawierzchnia jezdni robi się śliska. W takich warunkach potrzebne są dobre opony, dlatego tak ważna jest kontrola stanu ogumienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na głębokość bieżnika. Eksperci zalecają wymianę opon po osiągnięciu 2 mm wysokości bieżnika. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zabrania się jazdy, jeśli bieżnik ma wysokość mniejszą niż 1,6 mm. Samochód z tak zużytymi oponami przy prędkości 90 km/h może całkowicie stracić przyczepność na mokrej jezdni. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu ciśnienia w oponach – przynajmniej raz w miesiącu.

2. Liście są równie śliskie co śnieg

Kolorowe liście wyglądają przepięknie na drzewach, jednak gdy spadną na jezdnię, stają się bardzo niebezpieczne. Doświadczony kierowca wyścigowy Jordi Gené radzi, aby zachować szczególną ostrożność i unikać nagłego hamowania: „Jeśli wpadniesz w poślizg na zakręcie, nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą. A jeśli opony stracą przyczepność, ogranicz manewry do czasu odzyskania pełnej kontroli nad pojazdem”.

3. Zostaw sobie przestrzeń na drodze

W warunkach ograniczonej widoczności (np. z powodu mgły), należy utrzymywać większy odstęp od pojazdu znajdującego się przed nami. Przy widoczności wynoszącej 50 metrów właśnie taką odległość powinniśmy zachować od innych aut. „W ten sposób mamy pewność, że wystarczy nam miejsca do hamowania w przypadku niespodziewanego zdarzenia” – wyjaśnia Gené. W takiej sytuacji przydatne okazują się nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak Front Assist, który kontroluje odległość samochodu od innych pojazdów na drodze i automatycznie hamuje, gdy zaistnieje taka potrzeba.

4. Wiedz, kiedy włączyć światła przeciwmgielne

Jadąc samochodem we mgle lub w czasie intensywnych opadów deszczu, możemy włączyć przednie światła przeciwmgielne, jeśli nasze auto jest w nie wyposażone. Natomiast tylnego światła przeciwmgielnego należy używać jedynie w sytuacji, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest korzystanie w takich warunkach ze świateł drogowych – to bardzo niebezpieczne. „Światła drogowe tworzą na zamglonej szybie charakterystyczny efekt, który uniemożliwia dostrzeżenie zarysu pojazdu znajdującego się przed nami” – tłumaczy Gené.

5. Nie bój się korzystać ze świateł drogowych

Tzw. długie światła najlepiej sprawdzają się w nocy. W okresie jesienno-zimowym dni stają się coraz krótsze i częściej jeździmy po zmroku. Światła drogowe należy stosować na drogach międzymiastowych o słabej widoczności, jednak jak wiemy z poprzedniego akapitu – nie podczas mgły. „Wielu kierowców mimo zaleceń nie stosuje ich, ponieważ boją się oślepienia kierowcy nadjeżdżającego z przeciwnego kierunku. W takich okolicznościach przydaje się asystent świateł drogowych” – komentuje Maite París, odpowiedzialna za reflektory w firmie Seat. System ten wykrywa obecność pojazdów jadących w obu kierunkach i automatycznie włącza światła mijania.

6. Zadbaj o dobrą widoczność podczas deszczu

Eksperci są zdania, że jazda ze zużytymi wycieraczkami może zmniejszyć widoczność nawet o 30%. Należy regularnie sprawdzać stan wycieraczek i w razie ich uszkodzenia lub zużycia – niezwłocznie wymienić. Czyste szyby zaparowują znacznie trudniej niż zabrudzone, dlatego warto dodatkowo umyć je od środka, aby usunąć tłuste ślady palców czy ślady po uchwycie na telefon. W szybkim odparowaniu okien pomoże również sprawny układ wentylacji i klimatyzacji. W pierwszej kolejności skierujmy kratki wentylacyjne na szybę, a dopiero później skupmy się na rozgrzaniu całego wnętrza. Jednak mimo tych starań samochód nadal może nam parować, a widoczność z miejsca kierowcy może być niewystarczająca, dlatego w takiej sytuacji pomocny okaże się asystent aktywnego utrzymania pasa ruchu, który ostrzeże o zjechaniu z pasa, a nawet subtelnie skoryguje pozycję auta na jezdni.

7. Postaraj się o więcej bezpieczeństwa

Musimy pamiętać, że nawierzchnia może być śliska nie tylko z powodu deszczu czy zalegających liści – podobny efekt daje wilgotne powietrze w połączeniu z niskimi temperaturami. „Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza na zakrętach. Powinniśmy dwukrotnie zwiększyć odległość naszego samochodu od pojazdu przed nami, a także od czasu do czasu nacisnąć hamulec, aby osuszyć klocki hamulcowe i przetestować ich skuteczność” – radzi Gené.

8. Przy aquaplaningu zapomnij o hamulcach

Aquaplaning jest zjawiskiem polegającym na utracie przyczepności kół w wyniku utworzenia się klina wodnego między oponą a jezdnią. Samochód zaczyna ślizgać się po wodzie, której bieżnik nie jest w stanie odprowadzić, co może grozić całkowitą utratą kontroli nad autem. „W takiej sytuacji nigdy nie wciskaj hamulców, dopóki koła nie odzyskają kontaktu z twardą nawierzchnią. Dopiero wtedy skoryguj pozycję samochodu delikatnymi ruchami kierownicy” – podpowiada Gené.

9. Chwyć pewnie za kierownicę podczas wietrznej pogody

Silne podmuchy wiatru mogą okazać się poważnym utrudnieniem podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Z tego względu zaleca się zmniejszenie prędkości oraz utrzymanie mocnego chwytu na kierownicy, co jest szczególnie ważne w momencie wyprzedzania ciężarówek.

10. Unikaj bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami

Jesień to dla wielu dzikich zwierząt okres godowy – w tym czasie są bardziej aktywne i poruszają się w stadach. Jadąc drogą prowadzącą przez las, należy być przygotowanym, że na jezdnię może wyskoczyć dzik, sarna czy łoś. Dlatego nie powinno się lekceważyć znaków ostrzegających przed dzikimi zwierzętami, warto natomiast w takich miejscach nieco zwolnić.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji