TechnologiaForza Horizon 5: Rally Adventure – RECENZJA GRY

Forza Horizon 5: Rally Adventure – RECENZJA GRY

Drugi dodatek do gry Forza Horizon 5 wprowadza do gry rajdowy klimat. Wszystko to z dozą amerykańskiego rozmachu, lekkim nagięciem realizmu i odpowiednią porcją dobrej zabawy. Czy warto kupić Rally Adventure?

Wydana w 2021 roku Forza Horizon 5 to zdecydowanie najlepsza gra samochodowa ostatnich lat. Oczarowuje grafiką (zwłaszcza na Xbox Series X), dużą ilością dostępnych samochodów, ciekawymi trasami w Meksyku oraz przyjemną, zręcznościową rozgrywką. Forza Horizon 5 to nie jest grą typowo symulacyjną, z ogromną ilością ustawień i wysokim poziomem trudności. Jest to przyjemna gra zręcznościowa w której dobrze będą się bawić zarówno doświadczeni jak i poczatkujący gracze.

Zobacz także:

Forza Horizon 5: Rally Adventure – w skrócie o dodatku

Pierwszym dodatkiem do Forza Horizon 5 był Hot Wheels, który przenosił nas do świata małych resoraków i efektownych tras zbudowanych w chmurach. W Rally Adventure wracamy na ziemię i trafiamy na nowy obszar – Sierra Nueva. Całość dodatku utrzymana jest w klimacie rajdowym i terenowym. Mamy więc sporo tras po szutrze i błocie, dużo nowych aut w stylu buggy i rajdówek. Podtytuł „Rajdowa przygoda” jest jednak mylący – gra jest jedynie amerykańską interpretacją rajdów, z odpowiednią dozą blichtru, szaleństwa oraz rozrywki.

Forza Horizon 5 Rally Adventure
Kultowy Focus RS WRC, a nad nim rajdowy „pilot” w helikopterze, dyktujący kolejne zakręty…

Czy to źle? Zdecydowanie nie, bo Rally Adventure dostarcza posiadaczom Forza Horizon dokładnie tego, czego oczekują – rozrywki, ciekawych tras, nowych samochodów i odpowiedniej otoczki. Rajdowi puryści będą na pewno rozczarowani, ale dla nich powstają gry z serii WRC…

Forza Horizon 5: Rally Adventure – rajdy na niby

Samą przygodę z dodatkiem zaczynamy od przejażdżki kultowym Fordem Focusem WRC, takim za którego kierownicą zasiadał legendarny Colin McRae. To idealny wóz, aby poczuć ten rajdowy klimat. Nie będzie zaskoczeniem, że sama rozgrywka polega na wygrywaniu kolejnych wyścigów, które w pewnym uproszczeniu moglibyśmy nazwać odcinkami specjalnymi. Ale jest to zdecydowanie uproszczenie, bo w grze nie mamy całych rajdów, składających się z odcinków. Każdy z nich jest oddzielnym eventem. Dodatkowo, możemy je rozegrać na dwa sposoby: jeden to klasyczny, rajdowy – jesteśmy sami na trasie i walczmy jedynie z czasem. Drugi, jest bardziej wyścigowy – startujemy na trasie z kilkoma rywalami i musimy dojechać pierwsi na linię mety.

Forza Horizon 5 Rally Adventure
Możemy wybrać zarówno klasyczny odcinek specjalny, jak i wyścig z innymi kierowcami

W pierwszym trybie wspiera nas pilot. Ale uwaga! Nie jest to jak w prawdziwych rajdach osoba siedząca obok kierowcy i dyktująca przebieg trasy z notatek zapisanych wcześniej. Takie rozwiązanie nie zapewnia odpowiedniego poczucia rozmachu w iście amerykańskim stylu. W Rally Adventure osoba, która ostrzega nas o kolejnych zakrętach siedzi w lecącym nad nami helikopterze! Komentarze „pilota” są też dosyć zdawkowe, zwłaszcza jeżeli porównamy je z innymi symulacjami rajdowymi.

Forza Horizon 5: Rally Adventure – samochody i trasy

Dodatek wprowadza do gry 10 nowych samochodów:

  • 2022 Ford F-150 Lightning Platinum
  • 2001 #4 Ford Focus RS WRC
  • 1973 Hoonigan Volkswagen Baja Beetle Class 5/1600 ‘Scumbug’
  • 2021 RJ Anderson #37 Polaris RZR Pro 4 Truck
  • 2019 Casey Currie Motorsports #4402 Ultra 4 ‘Trophy Jeep’
  • 2021 Alumicraft #122 Class 1 Buggy
  • 2022 Alumicraft #6165 Trick Truck
  • 2021 Polaris RZR Pro XP Factory Racing Limited Edition
  • 2020 Jimco #179 Hammerhead Class 1
  • 2019 Jimco #240 Fastball Racing Spec Trophy Truck

Nie znajdziemy pośród nich wiele takich typowych rajdówek. Właściwie jest tam tylko Focus RS WRC z 2001 roku. Pozostałe to albo popularne w Ameryce pojazdy typu buggy, albo podrasowane terenówki czy pick-upy (jak chociażby elektryczny Ford F-150 Lightning). Trasy też nie są typowo rajdowe – raczej szerokie, więc mamy sporo miejsca na nadrobienie ewentualnych błędów. Mamy też trochę odcinków przypominających te z trasy Rajdu Dakar – są więc piaskowe wydmy i długie skoki.

Forza Horizon 5 Rally Adventure 3
W temacie pick-upów to amerykanie mają na ich punkcie drobną obsesję

Zarówno pod względem samochodów jak i tras, Rally Adventure stanowi całkowite pomieszanie rodzajów sportów motorowych jak i pojazdów w nich uczestniczących. Grafika stoi na wysokim poziomie, ale to nie jest zaskoczenie – Forza Horizon 5 przyzwyczaiła nas do tego. W grze pojawia się nowa, punkowo-rockowa stacja radiowa. Świetnie pasuje do tego typu rozrywki.

Nieco problematyczna jest także polska wersja językowa. Widać, że tłumacze słabo orientowali się w rajdowej terminologii, stąd często mylą chociażby rajdy z wyścigami… Gracze korzystający z Forzy Horizon 5 na Xbox Game Pass będą musieli dodatek zakupić – nie jest dostępny w ramach abonamentu.

Forza Horizon 5 Rally Adventure 6
Nie zabrakło widoków godnych Rajdu Dakar

Forza Horizon 5: Rally Adventure – PODSUMOWANIE

Forza Horizon 5: Rally Adventure to fajny dodatek dla posiadaczy gry w wersji Premium (czyli dla tych, dla których jest on darmowy). Osoby, które będą musiały za niego dodatkowo dopłacić (89 zł) mogą jednak czuć się rozczarowane niewielką ilością nowych samochodów oraz dosyć luźnym podejściem producenta do rajdowych realiów. Jeżeli zależy wam jedynie na dobrej rozrywce, wtedy Rally Adventure spełni swoją rolę. Jeżeli wolicie coś bardziej zbliżonego do rajdowych realiów, wybierzcie chociażby WRC Genrations.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji