PoradyPoradyCzy pasażer może pić alkohol?

Czy pasażer może pić alkohol?

Zakaz spożywania alkoholu przez kierowcę jest klarowny, ale jak sytuacja ma się w przypadku przewożonych osób? Czy pasażer może pić alkohol w samochodzie?

Temat alkoholu za kierownicą wraca jak bumerang przy wielu okazjach w roku, tj. Świąt, długich weekendów czy wakacji. Innymi słowy, każdy sprzyjający wzmożonemu ruchu na drogach okres w roku wiąże się z częstszymi kontrolami mundurowych, które, niestety, zawsze skutkują łapaniem pijanych kierowców. Poza tymi jednostkowymi przypadkami, znakomita większość kierujących zdaje sobie jednak sprawę z konsekwencji siadania za kierownicą po alkoholu i robi wszystko, by do tego nie dopuścić – w ogóle nie pijąc lub przynajmniej kupując dobry alkomat celem „sprawdzenia się” przed drogą.

Kwestią dyskusyjną wciąż jednak pozostaje picie alkoholu przez pasażerów samochodu. Czy w aucie podróżni (poza kierowcą) mogą spożywać alkohol? I czy kierowca może przewozić autem nietrzeźwych? Jak to jest z innymi pojazdami, np. motocyklami? Odpowiedzi poniżej.

Czy pasażer może pić alkohol?

W polskim prawie nie istnieje żaden zakaz picia alkoholu przez pasażerów samochodu. Mogą to robić zarówno podróżujący z przodu, jak i z tyłu auta – oczywiście poza kierowcą. Żadna kara nie przysługuje także za przewożenie samochodem osób nietrzeźwych. Kierujący nie musi się zatem obawiać konsekwencji, gdy wiezie autem osoby „po spożyciu” np. po imprezie. Powinien jednak dobrze przemyśleć zabranie nietrzeźwych pasażerów, gdyż mogą oni utrudniać mu jazdę (np. wykonywać niekontrolowane, gwałtowne ruchy) lub zanieczyścić wnętrze auta. Inna sprawa, że gdy pijani pasażerowie zaburzają porządek publiczny lub spowodują zagrożenie w ruchu drogowym, policjanci mają prawo ich ukarać stosowną grzywną lub nawet pozbawieniem wolności. Na szczęście kierowca nie odpowiada za zachowania osób „pod wpływem”, których wiezie.

Kierujący przewożący pijane osoby musi pamiętać jeszcze o większym ryzyku kontroli przez mundurowych. Z pewnością zdecydują się oni na kontrolę trzeźwości, która może wykazać… stan po spożyciu alkoholu, nawet gdy kierowca przed drogą faktycznie nic nie wypił. Wynika to z faktu, że używane do takich kontroli alkomaty przesiewowe (bez ustnika) potrafią wykryć alkohol w organizmie nawet wtedy, gdy kierujący wdychał nasycone alkoholem opary od pijanych pasażerów. Nie trzeba się jednak martwić, bo badanie certyfikowanym alkomatem z ustnikiem ostatecznie udowodni, że kierowca jest trzeźwy. Wynik z alkomatu przesiewowego nie jest bowiem uznawany za wystarczająco wiarygodny do ukarania kierującego.

Czy pasażer może pić alkohol 02
Przewożenie osób „pod wpływem” nie jest zabronione, ale kierowca zawsze powinien przedtem ocenić, czy pijani pasażerowie nie utrudnią mu jazdy.

Kiedy można dostać mandat za przewożenie nietrzeźwego pasażera?

O ile pijanych podróżnych można bez konsekwencji wozić samochodem, tak jest to zabronione w przypadku motocykli, motorowerów i rowerów. Za przewożenie nimi nietrzeźwej osoby można dostać 500 złotych mandatu i 10 punktów karnych. Kara wynika z wysokiego prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym przez pijaną osobę przewożoną na jednośladzie. Warto jednak wiedzieć, że przepisy dopuszczają przewożenie nietrzeźwej osoby w wózku bocznym motocykla.

Redakcja poleca:

Czy policja może sprawdzić trzeźwość pasażera?

Czy w aucie można wozić alkohol?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji