NowościAktualnościCupra – czy wiesz, co oznaczają nazwy modeli tej marki?

Cupra – czy wiesz, co oznaczają nazwy modeli tej marki?

Wymyślenie nazwy nowego modelu wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Projektanci Cupry zdradzili, skąd czerpią inspiracje.

Nazwy samochodów mają różną genezę – od najbardziej oczywistych skojarzeń, jakimi są np. nazwiska twórców, przez oznaczenia liczbowe, po astronomię. W przypadku projektantów Cupry główne źródło inspiracji stanowią dla nich krainy geograficzne, miasta czy nawet klimatyczne miejsca w Hiszpanii. Co ciekawe, pomimo wysiłku włożonego w wymyślenie „imienia” dla auta, zgodnie ze strategią marki unika się umieszczania nazwy konkretnego modelu na nadwoziu.

Logo Cupra – co oznacza logo submarki Seata?

Cupra Formentor – geneza nazwy

Formentor to pierwszy autorski samochód Cupry. Jego nazwa pochodzi od północnego przylądka Majorki Cap de Formentor – nie był to oczywiście wybór przypadkowy. Pełen ekspresji, sportowy design auta nawiązuje do surowego klifowego krajobrazu wyspy, a mocno zarysowane linie, wyraziste przetłoczenia oraz 19-calowe felgi w miedzianym kolorze podkreślają zdecydowany i dynamiczny charakter tego modelu. Docenili to światowi eksperci, którzy przyznali mu prestiżową nagrodę Red Dot Award w 2021 roku.

Cupra Formentor – opis wersji i cennik

Cupra Born – geneza nazwy

Nazwa pierwszego w pełni elektrycznego modelu Cupry wywodzi się od tętniącej życiem dzielnicy el Born w Barcelonie, w której można znaleźć najmodniejsze kawiarnie, restauracje oraz luksusowe butiki w połączeniu ze średniowieczną architekturą. Przy projektowaniu auta wiele uwagi poświęcono detalom, takim jak miedziane obramowanie wlotu powietrza czy felgi z wyrazistymi ostrymi płaszczyznami, które podkreślają jego miejski charakter. Warto też wiedzieć, że fotele obszyto materiałem SEAQUAL YARN, czyli tkaniną z włókien polimerowych, pozyskiwanych z recyklingu plastiku wyłowionego z mórz i oceanów.

Cupra Born – opis wersji i cennik

Cupra Ateca – geneza nazwy

Nazwa pierwszego SUV-a w gamie Cupry podkreśla hiszpański rodowód marki. Ateca to słoneczna, wzgórzysta miejscowość w regionie Aragonii, którą chętnie odwiedzają mieszkańcy Madrytu oraz Saragossy. Producent wybrał tę nazwę, aby oddać energiczny temperament auta oraz podkreślić jego uterenowiony charakter, który pozwala na komfortową jazdę po malowniczych drogach w okolicy Ateki.

Cupra Ateca – opis wersji i cennik

Cupra Leon – geneza nazwy

W przypadku kompaktowej Cupry inspiracją dla designerów była hiszpańska miejscowość Leon. Jej nazwa wywodzi się od łacińskich słów Legio Septima Gemina, czyli legionu rzymskiego, któremu przypisuje się założenie tej aglomeracji. Tutaj także wybór nazewnictwa nie był przypadkowy – w Leon miejski krajobraz łączy w sobie klasykę oraz nowoczesność, tak jak efektowny i sportowy projekt auta podkreślają ekspresyjne linie nadwozia oraz charakterystyczne dla marki miedziane obudowy lusterek.

Cupra Leon – opis wersji i cennik

Cupra – nowe modele

Na początku czerwca tego roku hiszpański producent zapowiedział trzy nowe modele. Pierwszy z nich otrzymał „imię” na pamiątkę toru wyścigowego Automodromo de Stiges-Terremar, który został zbudowany w latach 20. pod Barceloną, a co więcej – w tym miejscu ogłoszono powstanie Cupry. Druga nowość – Tavascan – zawdzięcza swą nazwę niewielkiej, ale bardzo urokliwej miejscowości położonej w prowincji Lleida w Katalonii. Z kolei w przypadku modelu UrbanRebel chodziło o podkreślenie buntowniczego charakteru tego miejskiego „elektryka”.

3 nowości od Cupry – Terramar, Tavascan i UrbanRebel

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji