NowościAktualnościRuszyła ważna inwestycja na Zakopiance. Akurat w ferie

Ruszyła ważna inwestycja na Zakopiance. Akurat w ferie

Na obleganej drodze do Zakopanego rozpoczęto prace nad realizacją inwestycji, która pomoże kierowcom i pieszym. Sprawdźmy, co się zmieni na Zakopiance.

Trudy podróżowania głównym szlakiem transportowym z Krakowa do Zakopanego, czyli drogą krajową nr 7 (z fragmentami S7) i nr 47 odczuwają nie tylko kierowcy, ale też piesi – głównie mieszkańcy, niejednokrotnie długo oczekujący na możliwość bezpiecznego przejścia przez tę ruchliwą drogę. Drogowcy jednak o nich pamiętają i z dużej mierze z myślą o nich rozpoczęli prace nad budową nowych inwestycji na popularnej Zakopiance. Niestety, zbiegły się one z wciąż trwającymi feriami zimowymi 2024 roku, co z pewnością negatywnie odczują kierowcy. Co się niebawem zmieni na obleganej „siódemce”?

Zakopianka. Gdzie będą kładki dla pieszych?

W przyszłych latach na Zakopiance pojawi się znacznie więcej kładek z przejściami dla pieszych. GDDKiA podkreśla, że obecnie oddano do użytku już 6, i to wyłącznie na stosunkowo niewielkim odcinku DK7 od Krakowa do Myślenic. Piesi już korzystają z kładek w Gaju, Mogilanach, Jaworniku (dwa obiekty) i Głogoczowie (dwa obiekty). Teraz rozpoczęły się prace nad budową kolejnej, która także powstanie w Mogilanach – konkretnie na skrzyżowaniu DK7 z ulicą Żary. Dla kierowców będzie to wiązało się z zamknięciem pasa do skrętu w prawo i wyłączeniem z użytku wjazdu z ul. Żary na Zakopiankę. Z drogi głównej znikną zatem białe pasy i towarzysząca im wysepka. Na kładkę będzie można dostać się schodami lub windą. Planowane oddanie do użytku ma nastąpić w listopadzie 2024 roku.

Kładki dla pieszych na Zakopiance. Kiedy koniec budowy?

Kolejne kładki dla pieszych na Zakopiance powstaną też bliżej Krakowa – w Libertowie. Tam pojawią się w trzech lokalizacjach: przy skrzyżowaniu ulic Rumiana i Przylesie, przy skrzyżowaniu zakopianki z ulicą Świetlistą i obok przystanku autobusowego Góra Libertowska. Szacowany czas zakończenia trwającej już budowy ustalono na 2027 rok. Wcześniej, bo do końca 2025 roku ma powstać kładka w Myślenicach, która wejdzie w skład budowanego węzła Myślenice (obok przystanku autobusowego Tarnówka i dawnego Cmentarza Żydowskiego). Z kolei wiosną tego ruchu prawdopodobnie ruszą prace nad wybudowaniem trzeciej kładki w Głogoczowie.

Redakcja poleca:

Ruszyło się na zakopiance. Drogę czekają wielkie zmiany

Nowa obwodnica koło zakopianki. Gdzie będzie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji