NowościAktualnościSzybciej w góry. Koło zakopianki powstanie nowa obwodnica

Szybciej w góry. Koło zakopianki powstanie nowa obwodnica

Niebawem w niepamięć odejdą korki na popularnej zakopiance w okolicach Nowego Targu – stolica Podhala doczeka się bowiem obwodnicy. Kiedy to nastąpi?

Nowy Targ to ostatnie większe miasto na obleganej zakopiance, czyli drodze z Krakowa do Zakopanego (obejmuje fragment DK7 z odcinkami S7 oraz DK47, która biegnie na południe z Rabki Zdrój). Stolica Podhala od lat w sezonie – czy to zimowym, czy letnim – stoi w korkach, i to mimo wybudowania dwujezdniowej obwodnicy w zachodniej części miasta. Nie jest ona jednak w stanie swobodnie „przepuścić” tak dużo samochodów, zwłaszcza że korzystają z niej również kierowcy podróżujący nie tylko w kierunku Krakowa lub Zakopanego. Wcale zatem nie dziwią plany drogowców na wybudowanie kolejnej obwodnicy Nowego Targu. Teraz nabrały one realnych kształtów, ponieważ złożono w tej sprawie stosowne pisma. Kiedy doczekamy się nowej obwodnicy przy zakopiance i którędy będzie przebiegała?

Obwodnica Nowego Targu. Gdzie będzie nowa droga?

Na razie wiadomo, że do burmistrza Nowego Targu trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla południowej obwodnicy miasta. GDDKiA zaproponowała 3 warianty realizacji ze szczególnym wskazaniem na opcję nr 3, która zarazem będzie obejmowała najdłuższy odcinek (4,53 km). Ma być to droga dwujezdniowa klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku po 3,5 metra szerokości. Będzie się zaczynać na węźle Nowy Targ Południe i biec na wschód oraz północny wschód wzdłuż rzeki Biały Dunajec. Następnie trasa połączy się z istniejącą drogą krajową 49 aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką 969 (tzw. obwodnicą Waksmundu). W samym Nowym Targu dobudowane zostaną ronda umożliwiające wjazd na nową trasę z ulicy Szaflarskiej. Dostęp do niej zyska także ulica Sikorskiego.

Nowy Targ obwodnica zakopianka

Kiedy pojedziemy obwodnicą Nowego Targu?

Planowana obwodnica Nowego Targu ułatwi tym samym dojazd do wielu obleganych górskich miejscowości, m.in. Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej i Jurgowa. Powinna też przyczynić się do „rozładowania” ruchu na popularnej zakopiance. Inwestycja realizowana jest w ramach programu budowy 100 obwodnic, na który przewidziano ok. 28 miliardów złotych. Planowany termin oddania drogi do użytku określany jest na lata 2025-2029.

Polecamy także:

Będzie luźniej na zakopiance. Rusza przebudowa DK7

Szybciej nad morze. Niedługo pojedziemy nową ekspresówką. Gdzie?

Zdjęcia pochodzą ze strony gov.pl/web/gddkia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji