PoradyPoradyZadatek a zaliczka. Co lepiej wybrać przed zakupem samochodu?

Zadatek a zaliczka. Co lepiej wybrać przed zakupem samochodu?

Zaliczka i zadatek są bardzo często używane zamiennie jako określenie wstępnej wpłaty pieniędzy. Przy zakupie samochodu bardzo ważne jest ustalenie, czym formalnie będzie ta przedpłata.

Sporo osób przed zakupem samochodu postanawia wykonać przedpłatę. Jednak zanim zdecydujesz się na taki krok, zwróć uwagę, czy ta przedpłata będzie formalnie zaliczką, czy zadatkiem. Na czym konkretnie polega różnica? Zwykle zaliczka i zadatek są traktowane jako synonimy. Nie ma w tym nic złego, jeśli umowa została prawidłowo wypełniona przez obie strony. Kłopoty pojawiają się, kiedy ktoś się z niej nie wywiąże.

Jakie są różnice między zadatkiem a zaliczką?

W takim przypadku ważne jest wcześniejsze ustalenie, czy kupujący wpłacał zaliczkę czy zadatek. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ zadatek jest uwzględniony w kodeksie cywilnym (art. 394), a to wpływa na sytuację kupującego i sprzedającego. Jeśli to z winy kupującego umowa nie zostanie wypełniona, to wpłacony zadatek w całości trafia do sprzedającego. Natomiast kiedy to sprzedający nie wywiązał się z zapisów umowy, to podwójna wartość zadatku wraca do kupującego.

Jak wygląda sytuacja, kiedy przedpłata będzie zaliczką? Jeśli kupujący nie wypełni umowy, to zostaje mu ona zwrócona w całości. Tak samo to wygląda, kiedy sprzedający ponosi winę za niezrealizowanie zapisanych warunków.

Można powiedzieć, że zadatek to opcja, która zabezpiecza obie strony umowy, zaliczka już nie daje takiej gwarancji. Trzeba wspomnieć, że jeśli umowa zostanie rozwiązana bez niczyjej winy, to przedpłata jest po prostu zwracana kupującemu – niezależnie czy chodziło o zaliczkę czy zadatek.

Zadatek i zaliczka – do czego zobowiązany jest sprzedający?

Pobranie zaliczki czy zadatku oznacza zwykle więcej formalności dla sprzedającego. O czym musi pamiętać przedsiębiorca przy pobieraniu przedpłaty? Na pewno o tym, że nie jest ona przychodem – będzie nią dopiero po wywiązaniu się z umowy. Do tego czasu nie obowiązuje jej podatek dochodowy.

Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli sprzedający jest płatnikiem VAT – tutaj już przedpłata podlega opodatkowaniu. Jej suma jest kwotą brutto i przedsiębiorca musi wystawić tzw. fakturę zaliczkową, której numer będzie później uwzględniony w fakturze końcowej.

Zaliczka i zadatek – o tym musisz pamiętać!

Pamiętaj – bardzo ważne jest określenie, czym dokładnie będzie przedpłata. Jeśli razem ze sprzedającym ustalisz, że wpłacasz zadatek, to:

  • Nie dostaniesz zadatku z powrotem, jeśli umowa zostanie rozwiązana z Twojej winy;
  • Dostaniesz podwójną kwotę zadatku, jeśli umowa zostanie zerwana z winy sprzedającego;
  • Dostaniesz całą sumę zadatku, jeśli umowa zostanie zerwana przez obie strony.

Natomiast, kiedy będziesz wpłacał zaliczkę, to:

  • Dostaniesz zaliczkę z powrotem, jeśli umowa zostanie zerwana z Twojej winy;
  • Dostaniesz zaliczkę z powrotem, jeśli umowa zostanie zerwana z winy sprzedającego;
  • Dostaniesz całą sumę zaliczki, jeśli umowa zostanie zerwana przez obie strony.

Musisz pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy podczas ustalania warunków umowy. Wszystko będzie zależeć od jej zapisów. Zatem jeśli warunki będą przewidywać inne rozwiązanie problemu przy zerwaniu umowy, to powyższe przepisy z kodeksu cywilnego nie są uwzględniane.

Polecamy także:

Umowa przedwstępna sprzedaży pojazdu. Co to jest i jak ją spisać?

Umowa komisu. Na czym polega i jak ją spisać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji