NowościAktualnościKierowcy nagminnie łamią ten przepis. Policjanci nie mają litości

Kierowcy nagminnie łamią ten przepis. Policjanci nie mają litości

Brawura kierowcy z województwa świętokrzyskiego skończyła się mandatem w wysokości 1000 zł. Popełnił wykroczenie, które nadal zdarza się nagminnie. O jakim przewinieniu mowa?

Podróżując drogami jednopasmowymi, szczególnie wojewódzkimi i krajowymi, można odnieść wrażenie, że kierowcy zdołali już przyzwyczaić się do nowych stawek mandatów i nie przeszkadzają im one w popełnianiu brawurowych manewrów. Tymczasem na tego typu drogach przestrzeganie przepisów powinno być respektowane z jeszcze większą uwagą – często biegną przez zalesione obszary, które ograniczają widoczność (nie widać zwłaszcza, co znajduje się za zakrętem) i spośród których w każdej chwili może wyskoczyć dzikie zwierzę.

Niektórzy użytkownicy aut nie czują jednak respektu przed takimi warunkami i nagminnie wyprzedzają jadące z prawidłową prędkością samochody. O ile części kierowców zdarza się chociaż zwrócić uwagę na obecność podwójnej linii ciągłej, tak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że wyprzedzanie może się odbyć na skrzyżowaniu – nie brakuje ich bowiem nawet poza obszarem zabudowanym. Boleśnie przekonał się o tym kierowca z powiatu ostrowieckiego (woj. świętokrzyskie), który wyprzedził inny pojazd na skrzyżowaniu zlokalizowanym na zalesionym odcinku drogi. Pechowo dla niego okazało się, że cały „wyczyn” nagrała policja.

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu 2
Źródło: screenshot z filmu udostępnionego na stronie policja.pl

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu – czy zawsze jest zabronione?

Pośpiech kosztował kierowcę 1000 zł i 10 punktów karnych. W przypadku recydywy kwota mandatu wzrośnie już podwójnie. Warto jednak wiedzieć, że wyprzedzanie na skrzyżowaniu w dwóch przypadkach jest dozwolone. Można wyprzedzać na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (jeśli znajdują się na nim co najmniej dwa pasy ruchu), jak i na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym, np. z światłami. Warunek? Nie można wjechać nas pas przeznaczony do ruchu w przeciwnym kierunku.

Polecamy także:

Aktualny taryfikator mandatów (2023)

Lepiej tego nie rób. Dostaniesz 8000 zł mandatu!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji