PoradyPoradyUkryta naklejka koło wlewu paliwa lub drzwi. Lepiej o niej pamiętać!

Ukryta naklejka koło wlewu paliwa lub drzwi. Lepiej o niej pamiętać!

Wielu kierowców ignoruje niepozorną naklejkę umieszczoną obok wlewu paliwa lub drzwi. To błąd – zawiera ona ważne informacje, które mogą się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Koncerny motoryzacyjne dbają o to, by obsługa produkowanych przez nie aut przebiegała prawidłowo i nie stanowiła przy tym trudności czy zagrożenia dla kierowcy. Z tego względu nowe samochody od lat wyposażane są w obszerne instrukcje obsługi. Dzięki nim nabywcy mogą się dowiedzieć o lokalizacji poszczególnych funkcji, dokładnych parametrach pojazdu czy ważnych zasadach eksploatacyjnych.

Warto pamiętać, że niektóre istotne informacje znajdziemy nie tylko w dokumentach dołączanych do auta, ale również wewnątrz samochodu. Mowa o często dobrze ukrytych naklejkach, na które wielu kierowców nie zwraca należytej uwagi lub po prostu o nich zapomina. Jedną z nich jest dość duża wlepka przedstawiająca tabelę z zapisanymi w niej różnymi wartościami. Co oznaczają te liczby?

Naklejka koło wlewu paliwa lub drzwi – co oznacza?

Niepozorna nalepka zawiera bardzo ważne dla każdego kierowcy dane – informuje bowiem o optymalnym ciśnieniu powietrza w oponach. Znajdziemy ją zazwyczaj w którymś z dwóch charakterystycznych miejsc – na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa lub na słupku pomiędzy drzwiami kierowcy a tylnymi drzwiami. Podawane przez producenta wartości przydadzą się szczególnie wtedy, gdy podczas podróży zauważymy nagle uchodzące z jednego z kół powietrze. Wówczas konieczne będzie natychmiastowe dopompowanie opony.

Naklejka ciśnienie w oponach
Naklejki z wartościami właściwego ciśnienia w oponach należy szukać pod klapką wlewu paliwa lub na słupku przy fotelu kierowcy.

Odczytanie informacji zawartych na naklejce nie powinno sprawić trudności. Aby użytkownik auta nie miał żadnych wątpliwości, producenci umieszczają często na wlepce rysunek koła. Zaraz obok powinna znaleźć się wspomniana tabela, gdzie w dwóch pionowych kolumnach rozróżniony został właściwy poziom napompowania kół na co dzień oraz w sytuacji znacznego dociążenia auta. Interpretację ułatwiają znaki graficzne – symbole liczby osób i ilości przewożonego bagażu. Wartości różnią się również w zależności od rozmiaru obręczy w danym egzemplarzu, co jest wyszczególnione w wierszach tabeli.

Dlaczego warto sprawdzać poziom ciśnienia w ogumieniu?

Dbanie o odpowiedni poziom ciśnienia w oponach to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa podróży. Zarówno zbyt mało, jak i za mocno napompowane opony mogą negatywnie wpłynąć na zachowanie samochodu na drodze, a także wydłużyć drogę hamowania. Nie można również zapomnieć, że jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w kołach zwiększy średnie spalanie. Ponadto jakiekolwiek odstępstwo od optymalnych wartości podawanych przez producenta spowoduje szybsze zużywanie się opon, na czym również ucierpi nasz budżet.

Pamiętajmy, że napompowanie kół jest możliwe niemal na każdej stacji benzynowej. Warto regularnie monitorować poziom ciśnienia – ze „ściągawką” w postaci opisywanej naklejki będzie to bardzo proste.

Polecamy uwadze:

Masz taką naklejkę na samochodzie? Dostaniesz mandat!

Jak awaryjnie otworzyć wlew paliwa w samochodzie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji