PoradyPoradyTo zalecenie producenta możesz śmiało lekceważyć. Auto się nie zepsuje

To zalecenie producenta możesz śmiało lekceważyć. Auto się nie zepsuje

Producenci samochodów wydają wiele rekomendacji. Choćby w zakresie ciśnienia powietrza w ogumieniu czy rodzaju stosowanego oleju. Niektóre z zaleceń można zlekceważyć, bo nierzadko są efektem współpracy marketingowej.

Motoryzacja to wielki przemysł, którego elementy przypominają system naczyń połączonych. Aby zmaksymalizować zyski, poszczególne firmy łączą siły i współpracują, wydając rekomendacje chociażby dotyczące marek opon, olejów czy paliwa. Czasami dochodzi do zmian w tym zakresie. Jedną z bardziej spektakularnych obserwowaliśmy kilka lat temu, kiedy BMW – od lat współpracujące z Castrolem – zaczęło polecać oleje Shell. Oczywiście nie oznacza to, że zalanie silnika olejem Castrol, który spełnia normy BMW, spowoduje jego uszkodzenie.

A co w przypadku rekomendacji w zakresie paliw? Nie każdy wie, że dostępne w Polsce podstawowe typy paliw, a więc Pb95, Pb98 oraz olej napędowy pochodzą zaledwie z kilku źródeł – głównie rafinerii w Płocku i Gdańsku. Następnie paliwa są wysyłane do baz paliwowych, skąd cysternami trafiają na stacje paliw. W zależności od prowadzonej polityki dana sieć stacji może wzbogacić je dodatkami. Tutaj każdy z koncernów ma już pole do popisu – komponuje uszlachetniacz według własnego uznania, a jest on oferowany tylko na stacjach danej sieci.

Warto wiedzieć: Oznaczenia pod klapką wlewu paliwa. Czy znasz je i się do nich stosujesz?

Mimo tego pojawiające się nieraz pod klapkami wlewów paliwa rekomendacje dotyczące używania paliw z danej sieci stacji można traktować z przymrużeniem oka, a już na pewno jadąc na rezerwie nie warto szukać tej konkretnej stacji. Zlekceważenie zaleceń w zakresie marki stacji nie spowoduje uszkodzenia silnika. Czy rekomendacje są zupełnie pozbawione sensu? Niekoniecznie. Ford na przykład zaleca paliwa sieci BP. Ta z kolei oferuje benzyny Pb95/Pb98 oraz olej napędowy z technologią Active, która ma usuwać zanieczyszczenia i utrzymywać silnik w czystości. Jeżeli tankujemy na innych stacjach, warto zwrócić uwagę, czy dostępne są uszlachetnione odmiany paliw (tzw. paliwa premium), które zwykle zawierają dodatki np. sprzyjające utrzymaniu elementów silnika w czystości.

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

1 KOMENTARZ

  1. ” BMW – od lat współpracujące z Castrolem – zaczęło polecać oleje Shell. Oczywiście nie oznacza to, że zalanie silnika olejem Castrol, który spełnia normy BMW, spowoduje jego uszkodzenie.”

    Gdzie tu sens, gdzie logika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji