NowościAktualnościOgromne zamówienie. Mundurowi dostaną 27 takich aut

Ogromne zamówienie. Mundurowi dostaną 27 takich aut

Do floty Straży Granicznej trafiły zupełnie nowe samochody. Tym razem mundurowi postawili na „elektryki”. Co to za auta?

Pojazdy Straży Granicznej to nie tylko pełnoprawne auta terenowe przystosowane do jazdy w trudnych warunkach. Część samochodów na co dzień „pracuje” w dużych miastach, głównie w lotniczych przejściach granicznych. Dlatego też Straż Graniczna do tej pory dysponowała także kilkoma „elektrykami”, m.in. czterema Renault Zoe, Nissanem Leafem i Peugeotem e-Rifterem. Niedługo to się diametralnie zmieni, bo w ramach Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025 Straż Graniczna otrzyma aż 27 nowych samochodów z napędem elektrycznym. Sprawdźmy, co to za modele.

Do floty Straży Granicznej trafią nowe Citroeny e-C4. Te samochody występują z elektrycznymi napędami o mocy 136 KM lub 156 KM. Bateria o pojemności 50 kWh zapewnia do 357 km zasięgu na jednym ładowaniu, a przy skorzystaniu z szybkiej ładowarki (DC, do 100 kW) poziom energii można uzupełnić do 80% w pół godziny. Jeden taki Citroen kosztuje minimum 179 650 zł (napęd 136-konny) lub co najmniej 198 650 zł za model 156-konny. Łączna wartość zamówienia dla Straży Granicznej wynosi 5,4 mln zł (obejmuje 27 takich samochodów).

Citroen e-C4 Straż Graniczna
Nowe samochody elektryczne trafią do oddziałów Straży Granicznej w całej Polsce (fot. strazgraniczna.pl)

Straż Graniczna. Dlaczego potrzebne były nowe samochody?

Nowe samochody trafią głównie do portów lotniczych w całej Polsce. Otrzyma je m.in. Bieszczadzki, Karpacki, Śląski, Nadodrzański, Morski oraz Nadwiślański oddział Straży Granicznej. Wybór „elektryków” argumentowany jest koniecznością posiadania w tych miejscach samochodów bardziej przyjaznych środowisku. Pojazdy SG na lotniskach muszą być w stałej gotowości do użycia, w związku z czym dotychczasowe spalinowe modele przez długi czas pracowały na wolnych obrotach, emitując znaczną ilość spalin. W autach elektrycznych nie ma konieczności (ani nawet fizycznej możliwości) uruchomienia silnika spalinowego, stąd zachowują „czysty” charakter nawet w stanie gotowości. Citroeny e-C4 przydadzą się też do wykonywania zadań mających na celu zminimalizowanie skali przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku.

„Elektryki” trafią do oddziałów Straży Granicznej do 20 grudnia 2023 roku. Nie będą jedynymi nowymi pojazdami dla mundurowych w tym roku – flotę niebawem uzupełni 20 nowych Fordów Rangerów, 20 Fordów Tourneo Custom oraz 40 quadów Brute Force 750.

Citroen e-C4 Straż Graniczna
Fot. strazgraniczna.pl

Polecamy również:

Służby mundurowe. Jakie mają uprawnienia i za co mogą ukarać mandatem?

Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Nie będzie taryfy ulgowej

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

  1. Tesla 3 po liftingu, z zasięgiem 50% większym i mocą ponad 2x większą – też kosztuje około 200k. Zawsze zastanawiałem się, kto kupuje te eC4…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji