NowościAktualnościSkoda rozpoczyna produkcję odświeżonej Octavii 2024. Co się zmieniło?

Skoda rozpoczyna produkcję odświeżonej Octavii 2024. Co się zmieniło?

Kilka dni temu w swojej głównej fabryce Skoda uruchomiła seryjną produkcję Octavii po liftingu. Zmodernizowana czwarta generacja otrzymała m.in. przeprojektowaną osłonę chłodnicy, nowe reflektory matrycowe LED drugiej generacji i integrację ChatGPT z asystentem głosowym Laura.

„Przy niemal 7,5 milionach egzemplarzy wyprodukowanych od debiutu pierwszej współczesnej generacji w 1996 roku Octavia pozostaje sercem naszej marki. Ostatnia aktualizacja wyznacza nowe standardy w zakresie designu, technologii i zrównoważonego rozwoju. Model jest teraz jeszcze bezpieczniejszy, cechuje się większym udziałem materiałów zrównoważonych w siedzeniach, desce rozdzielczej i obiciach drzwi, a także oferuje integrację najnowocześniejszych funkcji łączności” – powiedział Andreas Dick, członek zarządu Škoda Auto ds. produkcji i logistyki.

Strategiczne przeniesienie produkcji Octavii

W Mladej Boleslavi rozpoczęto produkcję odnowionej Octavii, dostępnej z czterema silnikami benzynowymi i dwoma wysokoprężnymi o mocy do 195 kW (265 KM), a także w wersjach z łagodną hybrydą. W drugiej połowie roku Skoda zamierza przenieść produkcję Octavii do fabryki w Kvasinach. To strategiczne posunięcie zwiększy moce produkcyjne bestsellerowego modelu, a jednocześnie zwolni przestrzeń w głównej fabryce w Mladej Boleslavi, co pozwoli skupić się na produkcji modeli Enyaq, Enyaq Coupé i Elroq.

Dziedzictwo Octavii: wielokrotnie nagradzany lider rynku

Od premiery w 1996 r. współczesna Octavia ucieleśnia nowy wizerunek Skody i kształtuje kierunek rozwoju firmy. Model szybko stał się bestsellerem i obecnie prowadzi w rankingach sprzedaży w wielu krajach Europy, a Octavia Combi jest najpopularniejszym samochodem typu kombi w Czechach, Włoszech, Szwajcarii i na 11 innych rynkach.

Ulepszona Octavia: bardziej wyrafinowana estetyka i najnowocześniejsza technologia

Najnowsze wcielenie Octavii może pochwalić się bardziej wyrafinowanym designem, łączącym bardziej elegancki i dynamiczny wygląd. Nowością są bardziej zaawansowane, precyzyjniejsze reflektory matrycowe LED drugiej generacji. Wewnątrz klienci mają do wyboru szereg wersji wykończenia Design Selection, z których wszystkie zawierają elementy przyjazne dla środowiska, takie jak tkaniny pochodzące z recyklingu czy skóra obrobiona w sposób zrównoważony. Zgodnie z filozofią Simply Clever nawet praktyczne elementy, takie jak skrobaczka do lodu w klapce wlewu paliwa i opcjonalne parasole w przednich drzwiach, zostały wykonane z materiałów zrównoważonych.

Jeśli chodzi o technologię, system informacyjno-rozrywkowy Octavii jest teraz standardowo wyposażony w standardowy 10-calowy wyświetlacz. Seryjna jest również integracja chatbota AI ChatGPT z systemem asystenta głosowego Laura. Oferuje to nowe możliwości, które znacznie rozszerzają tradycyjne funkcje poleceń głosowych. Dodatkowo samochód może być wyposażony w szereg zaawansowanych systemów wspomagających, w tym asystenta unikania kolizji oraz asystentów skrętu i ostrzegania przy wysiadaniu, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo i wygodę wszystkich podróżujących.

Warianty Sportline i RS: dynamiczna stylistyka i ponadprzeciętne osiągi

Skoda będzie nadal oferować Octavię zarówno w wersji Sportline, jak i RS. Dynamicznie stylizowana Octavia Sportline oferuje cztery opcje silników: dwa wysokoprężne i dwa benzynowe. Od 2000 roku najbardziej sportowe wersje Octavii noszą oznaczenie RS. Najnowsze wcielenie Octavii RS dysponuje silnikiem 2.0 TSI o mocy 195 kW (265 KM) i tradycyjnie charakteryzuje się błyszczącymi czarnymi detalami oraz czerwonym paskiem odblaskowym z tyłu, podkreślającymi jej sportowy wygląd.

Skoda Octavia Combi w wersji RS po liftingu (2024) – przód
Skoda Octavia Combi w wersji RS po liftingu (2024) – przód

Polskie ceny nowej Octavii znajdziecie tutaj.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji