NowościRozrywkaSkoda Fabia WRC – historia modelu

Skoda Fabia WRC – historia modelu

Skoda Fabia WRC została oficjalnie pokazana podczas targów w Genewie w 2003 roku. Takim autem jeździli m.in. Colin McRae i Robert Kubica. Poznaj historię Skody Fabia WRC.

Choć na początku rajdowych zmagań w sezonie 2003 fabryczny zespół Skoda Motorsport nadal dysponował Octavią WRC, było już wiadomo, że wkrótce zostanie ona zastąpiona przez Fabię WRC. Nowa rajdówka z Mlada Boleslav powstała na bazie Skody Fabia RS pierwszej generacji i zadebiutowała wraz z nią podczas salonu samochodowego w Genewie w 2003 roku.

Skoda Fabia WRC ma pod maską czterocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2,0 l, który osiąga 300 KM i 600 Nm. Siła napędowa trafia na cztery koła za pośrednictwem 6-biegowej, sekwencyjnej skrzyni i trzech aktywnych dyferencjałów. Łącznie zbudowano 24 samochody w takiej specyfikacji, a według danych portalu eWRC-results.com właścicielem jednego z nich (podwozie #22) jest Robert Kubica.

1 lipca 2003 roku zakończyła się procedura homologacji i Skoda Fabia WRC otrzymała zielone światło od FIA. Jeszcze w tym samym miesiącu czeska nowość wystartowała w Rajdzie Niemiec, a niedługo później stanęła do rywalizacji w Rajdzie Finlandii. Niestety, drobne problemy techniczne i zwyczajny brak szczęścia sprawiły, że rajdowy debiut Fabii trudno uznać za udany.

Jednak pod koniec sezonu 2003 Fabia WRC miała już na swoim koncie pierwsze sukcesy. Za jej kierownicą startowali doświadczeni zawodnicy, jak Didier Auriol, Toni Gardemeister, Armin Schwarz czy Colin McRae. Słynny szkocki kierowca rajdowy wyznaczył sobie za cel drugie miejsce w Rajdzie Australii w 2005 roku, ale został zdyskwalifikowany nie z własnej winy. Na początku listopada 2005 roku Skoda poinformowała, że rezygnuje ze startów w WRC. Fabryczny team zastąpiły dwa prywatne zespoły, które nadal mogły liczyć wsparcie czeskiego producenta.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji