PoradyPoradySekundniki na światłach. Jak z nich korzystać?

Sekundniki na światłach. Jak z nich korzystać?

Sekundniki przy sygnalizatorach świetlnych odliczają czas do zmiany światła. Są montowane, by poprawić płynność ruchu oraz zwiększyć bezpieczeństwo. Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, jak z nich korzystać.

Sygnalizacja na skrzyżowaniach znacząco podnosi bezpieczeństwo – przy przestrzeganiu wyświetlanych sygnałów eliminuje ryzyko zderzeń bocznych czy potrącenia pieszych. Ruch kierowany ma jednak swoje wady – bez względu na natężenie ruchu ogranicza przepustowość skrzyżowań. Aby ją w pełni wykorzystać, opracowano sekundniki, które odliczają czas do kolejnej zmiany świateł, spotkamy je w kilku miastach Polski.

Sekundniki na światłach – jak korzystać?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak zachować się na światłach z sekundnikami, by w pełni wykorzystać przepustowość skrzyżowania, a jednocześnie nie generować niebezpiecznych sytuacji.

Sekundnik pozwala na precyzyjne ustalenie momentu włączenia się zielonego światła. Kiedy odliczanie zbliża się do zera, kierowca powinien być przygotowany do ruszenia. Kika sekund przez zmianą światła na zielone należy więc sprawdzić, czy włączyliśmy pierwszy bieg i być gotowym do żwawego ruszenia. Dzięki temu w jednej fazie wyświetlania sygnału zielonego przez skrzyżowania będzie mogło przejechać więcej aut.

Kiedy jest wyświetlane zielone światło, a sekundnik odlicza ostatnie sekundy, nie należy gwałtownie przyspieszać. Nagła zmiana tempa jazdy może doprowadzić do zderzenia z kierowcą, który zaplanował sobie manewr skręcania na zielonej strzałce lub wykonuje lewoskręt, czym przednie nas pas ruchu. Ze względów bezpieczeństwa i stanu naszego samochodu lepiej przygotować się do płynnego zatrzymania, wykorzystując m.in. technikę hamowania silnikiem. W ten sposób ograniczymy niepotrzebne zużywanie się hamulców.

Sekundniki są także bardzo pomocne, gdy natężenie ruchu jest duże. Dzięki nim kierowca obserwujący rozwój sytuacji na skrzyżowaniu będzie w stanie przejechać je bez blokowania skrzyżowania czy znajdowaniu się na nim podczas zmiany świateł. Jeśli sekundnik wskazuje, że do zmiany światła zostało niewiele czasu, a ruch jest duży, lepiej poczekać na następny cykl wyświetlania zielonego światła.

Redakcja poleca: Sygnalizator S-2 – co oznacza, czy można zawracać i jaki mandat grozi za jego zlekceważenie?

Warto pamiętać, że sekundniki są dodatkowym narzędziem mającym na celu usprawnienie ruchu. Kierowca w pierwszej kolejności powinien zwracać uwagę na sygnały świetlne i obserwować sytuację na drodze. Sekundniki nie zastąpią trzeźwej oceny sytuacji.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji