Sygnalizator z zielona strzalka

Wielu kierowców po raz ostatni czytało kodeks drogowy podczas kursu na prawo jazdy. Wiedza bywa ulotna, co doskonale widać na drogach – mało kto, pamięta o konieczności zatrzymania się przed zieloną strzałką.

Polskie prawo przewiduje możliwość wykonania warunkowego skrętu, gdy sygnalizator świetlny S-2 „z sygnałem dopuszczającym skręcenie w kierunku wskazanym strzałką” nadaje sygnał czerwony wraz z zieloną strzałką. Zdecydowana większość kierowców zapomina, że w takiej sytuacji nie można po prostu skręcić. Prawo wymaga, by pojazd został chociaż na chwilę zatrzymany przed linią zatrzymania. Jeżeli jej nie ma, powinno to nastąpić przed sygnalizatorem świetlnym. Zlekceważenie tego obowiązku jest karane mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym.

Warto wiedzieć: Punkty karne 2020. Aktualny punktownik, czyli taryfikator punktów karnych

– Obowiązek ten jest często lekceważony przez kierujących pojazdami, którzy zieloną strzałkę traktują jak zielone światło i kontynuują jazdę bez zatrzymania się we wskazanym miejscu. Takie zachowanie może narazić na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu, a w szczególności pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych – przypomina sierż. Tomasz Kapusta z wydziału ruchu drogowego KWP w Szczecinie.

Lekceważenie konieczności zatrzymania się przed sygnalizatorem ze strzałką bywa też przyczyną kolizji, gdy na tył auta prowadzonego przez poprawnie zachowującego się kierującego najeżdża samochód kierowcy, który nie spodziewał się zatrzymania przed „strzałką”. Skręt można wykonać po ustąpieniu pierwszeństwa pojazdom jadącym drogą, na którą zamierzamy wjechać. Po wykonaniu skrętu trzeba pamiętać o konieczności ustąpienia pierwszeństwa pieszym i rowerzystom poruszającym się w poprzek drogi, na którą wjeżdżamy.

Wyjeżdżając za granicę warto zapoznać się z lokalnymi regulacjami w zakresie warunkowych skrętów. Są one dozwolone w wielu krajach świata, jednak różne są procedury (np. w części stanów USA można skręcać warunkowo, chyba że jest to zakazane znakiem).

4 KOMENTARZE

  1. Tak na prawdę zasady ruchu drogowego zmieniają się z roku na rok i powinniśmy jako odpowiedzialni kierowcy stosować się do nich i być na bieżąco. Każde miasto ma też swoje określone zasady w konkretnych miejscach, o czym często przyjezdni nie wiedzą.

  2. A ja jestem pod wrażeniem, aż nie dowierzam – prawo jazdy mam od kilkunastu lat, ale dziwię się jak można jechać nie patrząc na nic, tylko na fakt, że świeci się zielona strzałka. Rozumiem, że można się przed sygnalizatorem NIE ZATRZYMAĆ (czyt. koła w miejscu), ale należy zwolnić do minimum, tak żeby upewnić się czy pieszy nie nadchodzi, albo nie nadbiega! i w ogóle ustąpić innym pierwszeństwa. Przecież to takie oczywiste…… 🙁

  3. To prawda, coraz częściej zauważam, że kierowcy na drodze nie potrafią się zachować zgodnie z zasadami. Niejednokrotnie przez takie właśnie błędy narażamy innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, główną przyczyną wypadków jest nieuwaga. Widocznie jest wiele prawdy, że niektórzy prawo jazdy znaleźli w chipsach 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here