PoradyPoradyPrzycisk z gwiazdką w aucie. Ułatwia życie kierowcy. Do czego służy?

Przycisk z gwiazdką w aucie. Ułatwia życie kierowcy. Do czego służy?

W kabinie każdego auta znajduje się wiele przycisków. Zwykle mają one napisy lub ikony, które ułatwiają obsługę. Niektóre auta mają jednak przycisk z gwiazdką. Warto wiedzieć, do czego służy, bo jest przydatny.

Sposób budowy pojazdów stale ewoluuje. Przed laty wszystko działało w najprostszy z możliwych sposobów – jeżeli na desce rozdzielczej znajdował się przełącznik, to zwykle był on podpięty do przekaźnika, który przesyłał prąd do konkretnego elementu wyposażenia. Współczesne samochody są naszpikowane elektroniką, co otworzyło duże możliwości do personalizacji ustawień. Wiele przełączników jest już cyfrowych – wysyła sygnał do komputera, który następnie podejmuje decyzję o aktywizacji elementu wyposażenia. 

Przycisk spersonalizowanyKonstruktorzy pojazdów w postanowili z tego skorzystać. Wybrane modele – najczęściej na kierownicy, a rzadziej na konsoli środkowej – mają przycisk oznaczony np. gwiazdką lub innym symbolem geometrycznym lub napisem (FAV w przypadku Volvo) – którego działanie kierowca może spersonalizować. Pod programowalnym przyciskiem można ustawić przydatną funkcję, np. włączenie podgrzewania kierownicy, zmianę trybu jazdy czy wyłączenie ekranu systemu multimedialnego.

Przycisk FAV w VolvoZakres jest oczywiście zdefiniowany przez producenta pojazdu. Pod przyciskiem można zwykle ustawić jedną z kilku czy najwyżej kilkunastu dostępnych funkcji. Menu konfiguracji może pojawiać się po wciśnięciu przycisku, jego dłuższym przytrzymaniu lub być dostępne w systemie multimedialnym.

Redakcja poleca: Przycisk Hold w aucie. Do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać?

Jeżeli nasz samochód nie ma oczywistego, oznaczonego np. gwiazdką przycisku podatnego na personalizację, warto… zajrzeć do instrukcji obsługi. Dobrym przykładem jest BMW – w wielu nowszych modelach pod oznaczonymi cyframi przyciskami na konsoli środkowej można zdefiniować skróty do wielu funkcji pojazdu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji