Jeżeli kierowca zatrzyma pojazd, powinien on pozostawać w bezruchu. Nie zawsze ma to miejsce, ale niekorzystnemu zjawisku przeciwdziała funkcja aktywowana przyciskiem Hold.
Do każdego samochodu dołączana jest instrukcja obsługi. Wielu kierowców nie zadaje sobie jednak trudu jej przeczytania. Jeżeli nie zna sposobu działania danego elementu wyposażenia, stara się znaleźć odpowiedź w internecie, wpisując np. frazę do czego służy przycisk Hold.
Zatrzymany pojazd nie zawsze wykazuje tendencję do pozostawania w bezruchu. Jeżeli kierowca zdejmie nogę z pedału hamulca, a teren jest choć lekko nachylony, auto zacznie wolnej lub szybciej staczać się ze wzniesienia. W pojazdach z automatyczną skrzynią niemal zawsze występuje zjawisko tzw. pełzania.
W niektórych modelach może przeciwdziałać temu tzw. Hill Holder, czyli funkcja czasowego podtrzymania ciśnienia w układzie hamulcowym. Jej rolą jest ułatwienie ruszania pod wzniesienie, więc przestaje ona działać po kilku sekundach od zwolnienia nacisku na hamulec lub gdy kierujący zwalnia pedał sprzęgła, a auto zaczyna się toczyć.
Inną strategię działania ma system aktywowany przyciskiem Hold. Unieruchamia on pojazd do czasu naciśnięcia na gaz, którą elektronika identyfikuje jako chęć rozpoczęcia lub kontynuowania jazdy.
Przycisk Hold aktywuje funkcję podtrzymania ciśnienia w układzie hamulcowym po zatrzymaniu pojazdu. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów eliminuje to zjawisko tzw. pełzania. Z kolei w modelach z ręczną przekładnią przeciwdziała stoczeniu się pojazdu lub jego przepchnięciu na tył poprzedzającego pojazdu w sytuacji, gdyby samochód został uderzony.
Warto wiedzieć: przycisk Auto Hold – jak działa i kiedy z niego korzystać
W niektórych autach przycisk Hold może być „ukryty”. Ma to miejsce chociażby w nowszych modelach Mercedesa, gdzie funkcję Hold aktywuje się po zatrzymaniu pojazdu poprzez nieco mocniejsze naciśnięcie na pedał hamulca. Kiedy na panelu wskaźników pojawi się napis Hold, oznacza to, że system pracuje, a kierowca może zmniejszyć nacisk lub zdjąć nogę z pedału hamulca.