PoradyPoradyCo wybrać - płyn chłodniczy czy koncentrat płynu chłodniczego?

Co wybrać – płyn chłodniczy czy koncentrat płynu chłodniczego?

Jaka jest różnica między płynem chłodniczym a koncentratem do chłodnic? Co lepiej stosować w układzie chłodzenia silnika?

Zadanie układu chłodzącego w silniku samochodu zazwyczaj pozostaje jasne i klarowne. Jak sama nazwa wskazuje, układ składający się m.in. z pompy cieczy, termostatu i chłodnicy odpowiada za utrzymywanie temperatury rozgrzanej jednostki napędowej na poziomie nie zagrażającym jej pracy. Zajmuje się wobec tego bieżącym odprowadzaniem intensywnie wytwarzanego przez silnik ciepła, nie dopuszczając do przegrzania się i wszystkich wynikających z tego konsekwencji.

Płyn chłodniczy. Do czego jest i jaki ma skład?

O właściwe funkcjonowanie układu chłodzącego dba krążący po nim płyn chłodniczy. Poza redukowaniem panującej w silniku temperatury, posiada on również właściwości antykorozyjne i zapobiega osadzaniu się kamienia czy innych zanieczyszczeń w całym układzie. Poza tym płyn chłodzący nie może źle reagować ze wszelkimi materiałami zawartymi w systemie chłodzącym silnik, w tym z aluminium czy gumowymi uszczelkami. Dlaczego też ma on specjalny skład. Aż 50% zawartości stanowi woda demineralizowana. Niemal drugie pół (49%) to z kolei glikol etylenowy lub propylenowy, nie pozwalający zamarznąć płynowi we względnie niskich temperaturach (minus kilkunastu stopni Celsjusza) i wspomagający efektywność procesu chłodzenia. W ostatnim 1% mieszczą się wszystkie dodatki chemiczne, w tym antykorozyjne, zapobiegające osadzaniu się kamienia czy też ograniczające zjawisko spieniania płynu.

Koncentrat płynu do chłodnic 04
Kierowcy muszą pilnować, by oznaczenie płynu chłodniczego zgadzało się z tym rekomendowanym przez producenta samochodu (np. G12, G13 itp.).

Większość dostępnych na stacjach benzynowych/w sklepach motoryzacyjnych markowych płynów chłodniczych zawiera wszystkie wymienione wyżej komponenty, wymieszane już ze sobą we właściwych proporcjach. Pomiędzy nimi przeważnie znajdują się jeszcze tzw. koncentraty płynu do chłodnic, często dostępne w atrakcyjniejszych cenach. Czym właściwie jest koncentrat płynu chłodniczego i czy można nim zastąpić „prawdziwy” płyn?

Koncentrat płynu chłodniczego. Czym się różni od płynu chłodniczego?

Płyn chłodniczy i koncentrat płynu chłodniczego różnią się przede wszystkim stopniem rozcieńczenia i gotowością do użycia w układzie chłodzenia silnika. Koncentrat płynu chłodniczego to tak naprawdę nierozcieńczona forma płynu chłodniczego, zawierająca skoncentrowaną mieszaninę glikolu (etylenowego lub propylenowego) i dodatków ochronnych (antykorozyjnych, stabilizujących, przeciwpieniących). Przed użyciem musi być jednak rozcieńczony wodą destylowaną lub demineralizowaną w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać gotowy do użycia płyn chłodniczy.

Z kolei płyn chłodniczy to już rozcieńczona mieszanina koncentratu płynu chłodniczego i wody, gotowa do bezpośredniego zastosowania w układzie chłodzenia. Rola obydwu środków jest taka sama, niemniej niektórzy kierowcy decydują się na stosowanie koncentratu płynu do chłodnic z uwagi na fakt, że można go kupić w mniejszych opakowaniach (które łatwiej gdzieś schować w bagażniku), a po rozcieńczeniu uzyskuje się większą ilość gotowego płynu chłodniczego w niższej cenie.

Koncentrat płynu do chłodnic 01
Opakowania z koncentratami płynów do chłodnic wyglądają podobnie do tych z pełnoprawnym chłodziwem. Niełatwo o pomyłkę, dlatego zalecamy czujność.

Koncentrat do chłodnic – w jakich proporcjach go wymieszać z wodą?

Koncentratem płynu chłodniczego w skrócie można określić płyn zawierający w sobie dostateczną ilość glikolu i niezbędnych dodatków, ale wymagający zmieszania go z wodą. Czy wystarczy do tego zwykła „kranówka”? To zależy od rekomendacji producenta koncentratu do chłodnic. Niektórzy dopuszczają taką możliwość, ale większość zaleca wymieszać go z wodą destylowaną. Zazwyczaj należy zachować proporcje 50:50, czyli identyczną ilość wody i koncentratu. Operacji można dokonać zarówno dolewając najpierw jedną, potem drugą ciecz, jak i uprzednio mieszając je np. w wiadrze.

Koncentraty płynów do chłodnic obecnie kosztują niemal tyle samo co standardowe płyny chłodnicze, czyli ok. 30-50 zł za 5 l. Dopóki mowa o zapotrzebowaniu na niewielką ilość płynu, ciężko mówić o jakichkolwiek oszczędnościach. Pojawiają się one dopiero przy większych litrażach, bowiem identyczna butelka wody destylowanej (5 l) kosztuje zaledwie 5-10 zł. Mieszając ją z koncentratem uzyskujemy pełnoprawny płyn chłodniczy o objętości 10 l za ok. 35-60 zł: nie musimy zatem kupować drugiego opakowania (5 l) za kolejne 30-50 zł.

Koncentrat płynu do chłodnic 03
Szczegółowe informacje na temat spełnianych norm i proporcji rozcieńczania z wodą znajdują się na plakietkach z tyłu opakowania koncentratu.

O czym pamiętać, stosując koncentrat płynu do chłodnic?

Należy jednak pamiętać, że zastosowanie samego (nie rozcieńczonego) koncentratu nie przyniesie żadnych korzyści, bowiem potrafi on zamarznąć już w temperaturach występujących zimą w Polsce (ok. -16°C). Tym bardziej nie można dolewać samej wody, bo wtedy do zamarznięcia i rozsadzenia układu niedługa droga. Wymieniając od nowa chłodziwo na koncentrat wymieszany z wodą destylowaną, trzeba zdawać sobie sprawę z późniejszego uzupełniania obydwu tych składników. Dolewając samej wody stopniowo przyspieszymy proces przegrzania silnika, a po dolewaniu wyłącznie koncentratu będzie miał problem z osiągnięciem właściwej temperatury roboczej. Zamiana wody destylowanej na zwykłą wywoła korozję całego układu i osadzanie się w nim kamienia.

Zobacz również:

Jakie są przyczyny ubywającego płynu chłodniczego?

Czy uszczelniacz do chłodnic za 25 zł zdaje egzamin?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji