PoradyPoradyOdcinkowy pomiar prędkości na DK88. Gdzie jest w Gliwicach i Zabrzu?

Odcinkowy pomiar prędkości na DK88. Gdzie jest w Gliwicach i Zabrzu?

Odcinkowe pomiary prędkości na DK88 są zapowiadane od dawna. Czy kamery na DK 88 w Gliwicach i Zabrzu już działają? Oto ich lokalizacje na drodze krajowej 88.

GITD nie próżnuje i co chwila uruchamia kolejne kamery odcinkowego pomiaru prędkości (OPP). Choć w ostatnich czasach sporo ich przybyło na drogach szybkiego ruchu (m.in. na autostradzie A4/A2 i drodze ekspresowej S7/S8), wciąż jest ich najwięcej na standardowych drogach krajowych. Dowód na to, że OPP w takich miejscach jest wciąż potrzebny, doskonale widać po śląskim fragmencie drogi krajowej nr 88, na którym od dawna zapowiadane jest uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości w aż dwóch lokalizacjach. Czy kamery już łapią kierowców? Jeśli tak, to gdzie konkretnie? Oto wszystkie informacje na temat odcinkowego pomiaru prędkości na DK88.

Odcinkowy pomiar prędkości. Dlaczego jest taki skuteczny na kierowców?

Kierowcy nie cierpią odcinkowych pomiarów prędkości z prostego powodu – trudno je „oszukać”, przynajmniej w porównaniu do tradycyjnych fotoradarów, przy których trzeba zwolnić na bardzo krótkim odcinku drogi. W przypadku OPP nie ma takiej możliwości: trzeba jechać przepisowo, lub przez chwilę szybko, po czym zatrzymać się w oczekiwaniu na „ustabilizowanie się” średniej prędkości na mierzonej trasie. Dlaczego? System wylicza prędkość na podstawie czasu przejechania badanego odcinka drogi i jego długości. Niezbędne dane pochodzą z kamer umiejscowionych na początku i końcu monitorowanego fragmentu trasy. Jeśli średnia prędkość przekracza dopuszczalną, do Inspekcji Transportu Drogowego trafia zdjęcie kierowcy, który popełnił wykroczenie. W dalszej kolejności otrzymuje on mandat za przekroczenie prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości – mandat

Przepisy nie rozróżniają mandatów za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarzesą one dokładnie takie same, jakie może na nas nałożyć policjant lub zwykły fotoradar. Niestety, trzeba się tym samym nastawić na spore kwoty. Oto aktualne mandaty za przekroczenie prędkości:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł;
 • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł;
 • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł;
 • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł;
 • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł;
 • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, czyli tzw. recydywy);
 • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
 • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
 • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
 • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).

Odcinkowy pomiar prędkości (DK88) – lokalizacja (Gliwice, Zabrze)

Wśród niemal 40 zapowiadanych nowych odcinkowych pomiarów prędkości znalazły się dwa zlokalizowane na drodze krajowej nr 88 na Górnym Śląsku – konkretnie w Gliwicach i Zabrzu. Według zapowiedzi, kamery OPP miałyby mierzyć prędkość kierowców w dwóch miejscach DK88:

 1. W Gliwicach, na alei Jana Nowaka Jeziorańskiego (od ulicy Pionierów do wiaduktu nad ulicą Szymanowskiego; ok. 3,9 km)
 2. W Zabrzu, a konkretnie od skrzyżowania ulicy Chorzowskiej w Gliwicach i ulicy Wolności w Zabrzu do skrzyżowania DK88 (alei Jana Nowaka Jeziorańskiego) z ulicą Ziemską; ten OPP ma mierzyć prędkość na odcinku o długości 7,5 km.

Mowa zatem o niemal kilkunastokilometrowym (z małą przerwą) odcinkowym pomiarze prędkości na drodze krajowej 88 biegnącej przez Gliwice i Zabrze (w okolicy węzła Gliwice Wschód, który łączy DK88 z autostradą A1).

Odcinkowy pomiar prędkości DK88
Odcinkowy pomiar prędkości obejmie fragment DK88 z powyższego zdjęcia (pochodzącego ze strony canard.gitd.gov.pl). Drogę nr 88 oznaczono kolorem pomarańczowym. Od lewej strony krzyżuje się z drogą wojewódzką 901 w Gliwicach, natomiast po prawej stronie przebiega obok Osiedla Młodego Górnika w Zabrzu.

Odcinkowy pomiar prędkości na DK 88 – od kiedy? Czy montaż urządzeń już się zakończył?

Chociaż niektóre lokalne media informowały o uruchomieniu odcinkowego pomiaru prędkości w wyżej wymienionych lokalizacjach drogi nr 88, kamery wciąż nie zostały włączone. Zakończył się jednak ich montaż i można powiedzieć, że mogą one zacząć działać w każdej chwili. Prawdopodobnie ten OPP zostanie uruchomiony do końca sierpnia 2024 roku, gdyż, wg doniesień od GITD pozyskanych przez portal infogliwice.pl, do tej daty wyznaczono termin zakończenia prac związanych z wykonaniem zasilania do tych urządzeń.

Wobec tego na razie nie trzeba się obawiać o to, że odcinkowy pomiar prędkości na DK88 zrobi nam zdjęcie. Biorąc pod uwagę niepewny termin włączenia kamer, lepiej już teraz w tym miejscu jeździć przepisowo, lub chociaż dokładnie patrzeć na znaki informujące o obecności odcinkowego pomiaru prędkości.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Jakie są aplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji