NowościAktualnościOdcinkowy pomiar prędkości na A2 zaczyna wystawiać mandaty

Odcinkowy pomiar prędkości na A2 zaczyna wystawiać mandaty

Na autostradzie A2 „pracę” rozpoczyna zupełnie nowy odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie są żółte kamery i jakie obowiązuje tam ograniczenie prędkości?

Pojawianie się kamer odcinkowego pomiaru prędkości na drogach szybkiego ruchu już nikogo nie dziwi. Te urządzenia wbrew pozorom mają na nich mnóstwo „pracy”, gdyż nadal nie brakuje kierowców traktujących polskie autostrady czy drogi ekspresowe jak niemieckie trasy bez limitów prędkości. Tymczasem na wielu odcinkach dróg szybkiego ruchu obowiązują bardziej restrykcyjne ograniczenia prędkości niż standardowe, o czym niektórzy kierowcy zapominają lub nie są ich świadomi. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Na niebezpiecznym fragmencie autostrady A4 (Kostomłoty-Kąty Wrocławskie) jest ograniczenie prędkości do 110 km/h, którego „pilnuje” uruchomiony w 2023 roku odcinkowy pomiar prędkości. Tylko przez pierwszy miesiąc działalności złapał on ponad 100 tysięcy kierowców jadących tam za szybko. Nic zatem dziwnego, że po uruchomieniu odcinkowego pomiaru prędkości na A4, ale też na takich drogach jak S7 i S2, przyszedł czas na autostradę A2.

Odcinkowy pomiar prędkości – A2. Gdzie są kamery?

Kamery odcinkowego pomiaru prędkości jeszcze w drugiej połowie 2023 roku pojawiły się na fragmencie płatnej autostrady A2 stanowiącej część obwodnicy Poznania. Swoim zasięgiem obejmują ok. 12-kilometrowy odcinek między węzłem Poznań Komorniki a Poznań Krzesiny. To niezwykle ruchliwa droga, przejmująca na siebie nie tylko ruch tranzytowy, ale też lokalny (umożliwiając szybki dojazd do miasta osobom mieszkającym w okolicy Poznania). Według danych zarządcy tego odcinka A2, spółki Autostrada Wielkopolska, każdej doby przejeżdża tędy ok. 90 tysięcy pojazdów.

Odcinkowy pomiar prędkości (A2). Jakie ograniczenie prędkości?

Niestety, nawet jedna czwarta z nich nie respektuje obowiązującego tam ograniczenia prędkości. Wprowadzono bowiem niższy limit prędkości niż standardowe dla autostrad 140 km/h. Na monitorowanym przez kamery fragmencie można się poruszać z prędkością 120 km/h, natomiast pojazdy ciężarowe (o DMC powyżej 3,5 t) nie mogą przekraczać 80 km/h. Biorąc pod uwagę przyzwyczajenia kierowców do „trzymania” na autostradzie prędkości 140 km/h, nowy odcinkowy pomiar prędkości na A2 może być prawdziwą „żyłą złota” – tak samo jak wcześniej kamery na A4. A przy okazji prawdopodobnie upłynni on nieco ruch i ograniczy liczbę niebezpiecznych sytuacji, czego efektem będzie zmniejszenie skali wypadków. Na to zresztą liczą zarządcy tego odcinka autostrady A2.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A2. Kiedy uruchomienie?

Włączenie odcinkowego pomiaru prędkości na A2 zapowiadano od kilku miesięcy, lecz poznaliśmy już dokładną datę uruchomienia pod Poznaniem żółtych kamer. Nastąpi to 2 lutego 2024 roku. Od tego momentu trzeba uważniej patrzeć na znaki, gdyż za podróżowanie autostradową obwodnicą Poznania z prędkością 140 km/h na pewno dostaniemy mandat i punkty karne.

Polecamy również:

Jaki jest mandat za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze prędkości?

Odcinkowe pomiary prędkości – aktualna lista lokalizacji

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji