NowościAktualnościNowa Toyota GR 86 – oficjalne zdjęcia i informacje

Nowa Toyota GR 86 – oficjalne zdjęcia i informacje

Toyota GR 86 to następca modelu GT86. Nowe japońskie coupe ma 235 KM i najpewniej trafi do sprzedaży w Europie. Sprawdź szczegóły.

Toyota GT86 zadebiutowała na rynku w 2012 roku i od razu zdobyła opinię samochodu dającego dużo przyjemności z jazdy. Połączenie stosunkowo niewielkiej jak na auto sportowe mocy (200 KM), tylnego napędu i lekkiego nadwozia spodobało się nie tylko dziennikarzom motoryzacyjnym, ale także klientom. W ciągu 9 lat produkcji nabywców znalazło ponad 200 000 egzemplarzy tego modelu.

Biorąc to pod uwagę, decyzja japońskiego producenta o przygotowaniu następcy GT86 nie zaskakuje, dziwi natomiast, że prezentacja GR 86 nastąpiła aż 5 miesięcy po premierze bliźniaczego Subaru BRZ. Nowe coupe Toyoty jest trzecim modelem (po GR Suprze i GR Yarisie) przygotowanym przez specjalistów z Gazoo Racing – stąd zmiana nazwy z GT86 na GR 86.

Tak jak w przypadku Subaru BRZ, nowa Toyota GR 86 ma zbliżone wymiary i proporcje do poprzednika, a styliści nie dokonali radykalnych zmian w wyglądzie nadwozia. Japońskie coupe w najnowszej odsłonie mierzy 426,5 cm długości, 177,5 cm szerokości i 131,0 cm wysokości, a jego rozstaw osi to 257,5 cm.

Pod maską Toyoty GR 86 pracuje wolnossąca, benzynowa jednostka o pojemności 2,4 litra, który rozwija 235 KM oraz 250 Nm i pozwala osiągnąć „setkę” w 6,3 sekundy od startu (o 1,1 s szybciej niż GT86). Cała siła napędowa jest nadal kierowana wyłącznie na tylne koła, w czym pośredniczy 6-biegowa ręczna skrzynia lub opcjonalny automat o takiej samej liczbie przełożeń.

Zastosowanie większego silnika nie wpłynęło jednak na drastyczny wzrost wagi. Masa własna Toyoty GR 86 wynosi 1270 kg, czyli porównywalnie z poprzednim modelem. To zasługa wykorzystania aluminium w konstrukcji auta – z tego materiału są wykonane niektóre elementy poszycia nadwozia. Dzięki temu udało się utrzymać nisko położony środek ciężkości, co wraz ze zwiększoną o ok. 50% sztywnością karoserii pozytywnie wpłynęło na prowadzenie.

Na koniec zostawiliśmy prawdopodobnie najistotniejszą informację – Toyota GR 86 będzie oficjalnie dostępna w Europie. Więcej szczegółów na ten temat mamy poznać jeszcze w tym roku.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji