NowościAktualnościNowa Honda HR-V – co pod maską?

Nowa Honda HR-V – co pod maską?

Nowa Honda HR-V będzie oferowana wyłącznie z napędem hybrydowym. Japoński producent przedstawił szczegółowe dane techniczne jedynej dostępnej wersji silnikowej. Sprawdź szczegóły.

Trzecia generacja Hondy HR-V została po raz pierwszy oficjalnie pokazana w lutym tego roku, a do sprzedaży w Polsce trafi na początku 2022 roku. Żeby utrzymać zainteresowanie nowym modelem i wypełnić czas oczekiwania na jego rynkową premierę, japoński producent stopniowo ujawnia kolejne informacje na jego temat. W kwietniu miała miejsce europejska prezentacja opisywanego crossovera, a teraz poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących źródła napędu.

Honda HR-V e:HEV

Nowa Honda HR-V – dane techniczne, moc, osiągi, zużycie paliwa

Hybrydowy zespół napędowy w nowej Hondzie HR-V jest zbliżony do tego, który znajdziemy w aktualnym Jazzie. Składa się on z dwóch silników elektrycznych (jeden pełni funkcję generatora) oraz benzynowej jednostki DOHC i-VTEC o pojemności 1,5 l. Moc systemowa tego układu to 131 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 253 Nm.

Powyższe dane były znane już wcześniej, natomiast z najnowszego komunikatu prasowego dowiedzieliśmy się więcej o osiągach i spalaniu. Producent podaje, że Honda HR-V e:HEV zużywa średnio 5,4 l benzyny na 100 km, a na każdy przejechany kilometr emituje 122 g CO2 (WLTP). Japoński crossover jest przy tym całkiem dynamiczny, ponieważ przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,6 s.

Honda HR-V e:HEV

Ze względu na większe gabaryty w porównaniu z Jazzem, nowa Honda HR-V otrzymała nie tylko mocniejszy silnik, ale także została wyposażona w pojemniejszą baterię (liczbę ogniw zwiększono z 48 do 60).

Ogólna zasada działania napędu pozostała jednak bez zmian. Honda HR-V e:HEV korzysta z trzech trybów jazdy – elektrycznego, hybrydowego i spalinowego. Ponadto kierowca może przełączyć dźwignię zmiany biegów z D na B, zwiększając w ten sposób odzyskiwanie energii podczas hamowania. Dodatkowo stopień rekuperacji można zmieniać za pomocą łopatek przy kierownicy.

Zobacz również:

Honda HR-V (2021) – opis wersji i cennik

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji