Współpraca reklamowaNowa funkcja w modelach Skody – głosowa wyszukiwarka informacji. Jak to działa?

Nowa funkcja w modelach Skody – głosowa wyszukiwarka informacji. Jak to działa?

Już wkrótce asystent głosowy Laura w modelach Skody zacznie wykorzystywać sztuczną inteligencję. Ta innowacja zapewni kierowcom dostęp do ogromnej bazy danych i możliwość odczytywania tekstów podczas jazdy. Nowa funkcja będzie bazować na technologii ChatGPT.

W praktyce oznacza to, że kierowca Skody będzie mógł zapytać asystenta głosowego o wiele kwestii, do których zwyczajowo używa się wyszukiwarki internetowej – począwszy od znaczenia hasła encyklopedycznego (np. gdy prowadzi rozmowę z pasażerem i chce coś wyjaśnić) przez atrakcje turystyczne w wybranym punkcie aż po przywołanie opinii o restauracji. Do tego wszystkiego wystarczy wypowiedzieć polecenie głosowe, żadnego klikania w ekran i odrywania rąk od kierownicy.

Rozbudowa asystenta głosowego o sztuczną inteligencję sprawia, że nasze samochody będą jeszcze lepiej służyć klientom. Dzięki temu kierowca i pasażerowie zyskają wygodny, głosowy dostęp do ogromnych zasobów i informacji. Integracja technologii ChatGPT z Laurą pokazuje, jak wiele wysiłku Skoda wkłada w to, żeby poprawić wrażenia z jazdy, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa danych – wyjaśnia Klaus Zellmer, dyrektor generalny Skody.

Nowe funkcje ułatwią jazdę

Innowacja będzie dostępna w najnowszej generacji systemów informacyjno-rozrywkowych, które trafią na rynek w połowie 2024 r., w wybranych wersjach Skody Enyaq, nowych generacjach modeli Superb i Kodiaq oraz odnowionej Octavii. Dzięki platformie Cerence Chat Profirmy Cerence Inc., która specjalizuje się w integracji technologii ChatGPT z systemami samochodowymi, asystent głosowy Laura zyska szereg nowych funkcji. Obecnie służy on m.in. do sterowania inforozrywką, nawigacją i klimatyzacją, a także odpowiada na proste pytania. W przyszłości będzie mógł udzielać dodatkowych informacji i odpowiedzieć na bardziej złożone zagadnienia, a co za tym idzie – prowadzić rozbudowane i naturalnie brzmiące rozmowy, wyjaśniać wątpliwości czy informować o różnych kwestiach dotyczących jazdy i samochodu. To wszystko bez odrywania rąk od kierownicy.

nowy system infromacyjno-rozrywkowy Skoda 2024
Interfejs nowego systemu operacyjnego Skody, dostępnego w zaktualizowaym Enyaqu, nowych odsłonach Superba i Kodiaqa oraz Octavii po liftingu.

Ochrona danych

System jest niezwykle intuicyjny w obsłudze: aby aktywować asystenta głosowego, wystarczy powiedzieć „Hej Laura” lub nacisnąć odpowiedni przycisk na kierownicy. Jeśli Laura nie będzie w stanie pomóc, pytanie zostanie anonimowo wysyłane na platformę ChatGPT. Nie gromadzi ona żadnych danych na temat użytkownika ani pojazdu, a wszystkie zapytania i odpowiedzi są usuwane od razu po przesłaniu do samochodu. Dzięki temu klienci mogą mieć pewność, że ich dane są całkowicie bezpieczne.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji