NowościAktualnościNajszybsze auto na świecie – oto Rimac Nevera

Najszybsze auto na świecie – oto Rimac Nevera

W pełni elektryczny Rimac Nevera to najszybsze auto na świecie. Dowiedz się więcej o zbudowanym w Chorwacji hipersamochodzie.

Rimac Nevera to elektryczny hipersamochód zaprojektowany i wyprodukowany w całości w Chorwacji. Jego nazwa pochodzi od gwałtownych i silnych śródziemnomorskich burz. Auto bazuje na modelu Rimac C Two, jednak zostało gruntownie zmodernizowane i wzmocnione.

Rimac Nevera został wyposażony w cztery silniki elektryczne (po jednym przy każdym kole), które generują łącznie aż 1914 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 2360 Nm. Prędkość maksymalna tego hiperauta to 412 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu jedyne 1,85 s. Nevera posiada również największy zestaw baterii, jaki kiedykolwiek umieszczono w samochodzie produkcyjnym – jego pojemność to 120 kWh, co pozwala na przejechanie do 550 km na jednym ładowaniu.

Od kilku miesięcy Rimac Nevera dzierży również miano najszybszego samochodu na świecie na dystansie 1/4 mili. Dotychczasowy rekordzista wśród aut seryjnych, Tesla Model S Plaid, potrzebował 9,23 sekundy na pokonanie 400 metrów. Chorwacki hipersamochód przejechał ten dystans w zaledwie… 8,582 s. Co więcej, dokonał tej sztuki na drogowych oponach Michelin Pilot Sport 4S. Na mecie Nevera osiągnęła niemal 270 km/h, ustanawiając nowy rekord i tym samym zdobywając tytuł najszybszego auta na świecie na 1/4 mili.

Powstanie dokładnie 150 sztuk tego chorwackiego hipersamochodu. Cena za ten wyjątkowy pojazd wynosi niemało, bowiem aż 2 000 000 euro (ok. 9 400 000 zł). Na każdym z wyprodukowanych egzemplarzy swój podpis złoży Mate Rimac, założyciel i prezes Rimac Automobili.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o najszybszym aucie na świecie, zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu:

Zobacz również:

Najszybsze samochody świata z każdej dekady

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji