NowościAktualnościMercedes klasy E po liftingu. Co o nim wiemy?

Mercedes klasy E po liftingu. Co o nim wiemy?

Niemiecki producent przygotowuje odświeżoną klasę E. Mercedes planuje wprowadzić 7 wersji hybrydowych i nowe wyposażenie z zakresu wsparcia kierowcy.

Aktualne wcielenie Mercedesa klasy E zadebiutowało w 2016 r. Producent ze Stuttgartu testuje właśnie model po liftingu, który do salonów trafi już latem tego roku. Do najważniejszych zmian należą zmodernizowana gama silnikowa oraz nowe systemy wspomagające kierowcę.

Mercedes klasy E

Odświeżona klasa E otrzyma nowe rzędowe jednostki napędowe oraz aż 7 hybryd typu plug-in, w tym wersje z napędem na cztery koła 4MATIC oraz z nadwoziem kombi. Obecnie w Polsce można kupić tylko jedną wersję hybrydową – limuzynę E 300 de, wyposażoną w 4-cylindrowy silnik Diesla i jednostkę elektryczną.

Mercedes klasy E
Gniazdo do ładowania typowo dla Mercedesa umieszczono w tylnym zderzaku.

Na pokładzie klasy E po liftingu zagości kolejna generacja systemów wspomagających bezpieczeństwo i komfort:

 • Aktywny asystent odległości (Active Distance Assist) DISTRONIC z funkcją regulacji prędkości na podstawie trasy: dzięki informacjom o ruchu drogowym z LiveTraffic klasa E może rozpoznawać i reagować na wypadki oraz zatory drogowe, jeszcze zanim zauważy je kierowca. Po wykryciu korka (i jeśli kierowca nie zdecyduje się na inną reakcję) DISTRONIC w ramach działań zapobiegawczych zmniejsza prędkość do około 100 km/h.
 • Aktywny asystent jazdy w korku (Active Tailback Assist): w przypadku zatoru drogowego na autostradzie (tam, gdzie występują oznaczenia poziome rozdzielające pasy ruchu) system ten może znacznie wspomóc kierowcę w utrzymaniu pasa i zachowaniu bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu podczas jazdy z prędkościami do około 60 km/h.
 • Aktywny asystent kierowania (Active Steering Assist): może wspomóc kierowcę w tworzeniu korytarza życia na drogach wielopasmowych.
 • Aktywny asystent hamowania (Active Brake Assist) z funkcją monitorowania ruchu poprzecznego: jeżeli podczas skrętu w drogę poprzeczną wystąpi niebezpieczeństwo kolizji z nadjeżdżającym pojazdem, klasa E może samoczynnie zahamować (przy prędkościach typowych dla takich manewrów).
 • Aktywny asystent martwego pola (Active Blind Spot Assist) z funkcją ostrzegania przy wysiadaniu: funkcja ta może zmniejszyć ryzyko kolizji z innymi użytkownikami drogi, np. przejeżdżającymi rowerzystami. System monitoruje martwe pole również podczas postoju, dzięki czemu może ostrzegać kierowcę o zbliżających się pojazdach, motocyklach lub rowerach podczas otwierania drzwi.
 • Pakiet parkingowy z kamerą 360°: widok z boku umożliwił wprowadzenie nowej funkcji, która pozwala kontrolować cały bok pojazdu. Rozszerzony widok z boku ułatwia manewrowanie wzdłuż pobliskich równoległych przeszkód, takich jak krawężniki i ściany garażu.

Mercedes klasy E

Jeszcze większy poziom komfortu w kabinie zapewnią:

 • Kierownica z dotykowymi elementami obsługi (sterowanie poprzez przesuwanie opuszkami palców po powierzchni panelu dotykowego)
 • Duże ekrany montowane w standardzie (2 x 10,25 cala)
 • MBUX, w tym obsługa głosowa aktywowana hasłem „Hej Mercedes” i rozszerzona rzeczywistość (dodatkowe informacje, takie jak numery domów, są „nakładane” na obraz wideo otoczenia na ekranie systemu multimediów; dotyczy to także wskazań sygnalizacji świetlnej)
 • Asystent wnętrza (umożliwia intuicyjną obsługę różnych funkcji z zakresu komfortu oraz MBUX za pomocą gestów)
 • Kontrola komfortu ENERGIZING z trenerem ENERGIZING COACH (indywidualne zalecenia służące dobremu samopoczuciu oparte na inteligentnym algorytmie, korzystanie ze wskazań urządzeń ubieralnych)
 • Kontrola komfortu ENERGIZING z funkcją zmian kinetyki siedzenia i „Power Nap” (w połączeniu z instalacją 48V lub dla hybryd plug-in)
 • Nowa funkcja wskaźnika jakości powietrza (dla megamiast)
Mercedes klasy E
Zamaskowane samochody testowano na ulicach Las Vegas.

Aplikacja Mercedes me z funkcją Mercedes-Benz Urban Guard umożliwi wszechstronny nadzór nad zaparkowanym pojazdem:

 • Ostrzeżenie o uszkodzeniu w wyniku kolizji/szkody parkingowej
 • Ostrzeżenie o odholowaniu
 • Ostrzeżenie o próbie kradzieży
 • Funkcja śledzenia pojazdu w przypadku kradzieży
 • Jako środek zapobiegawczy w przypadku zgubienia lub kradzieży kluczyka do samochodu właściciel może dezaktywować go za pomocą smartfona

Przeczytaj również o innych nowościach Mercedesa:

Nowe hybrydowe SUV-y Mercedesa

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji