NowościAktualnościJak sprawdzić autokar, którym dzieci pojadą na ferie?

Jak sprawdzić autokar, którym dzieci pojadą na ferie?

Jak co roku policja umożliwi rodzicom sprawdzenie stanu technicznego autobusu, który zawiezie dzieci na ferie. Dowiedz się, jak sprawdzić autokar przed wyjazdem.

Tradycyjnie już, w styczniu i lutym na polskich drogach pojawi się wiele autokarów wiozących dzieci na odpoczynek z okazji ferii zimowych. W 2024 roku będą trwały, w czterech turach, od 15 stycznia do 25 lutego. W tym okresie należy się spodziewać wzmożonego ruchu autobusów turystycznych w rejonach górskich. Biorąc pod uwagę panujące tam trudne warunki drogowe (dużo śniegu i lodu, liczne wzniesienia), wzorowy stan techniczny autokaru stawiany jest jako priorytet, szczególnie o tej porze roku. Każdego roku zatroskani rodzice zastanawiają się, jak mogą na własne oczy przekonać się, że autobus wiozący dzieci na ferie jest w pełni sprawny technicznie. Bo taka możliwość istnieje, a nawet niejedna. Jak wobec tego sprawdzić autokar przed wyjazdem na zimowy wypoczynek?

Sprawdź autokar przed wyjazdem dzieci na ferie. W prosty sposób

Niezbędnych informacji o autobusie rodzic może się dowiedzieć na własną rękę, nie wychodząc z domu i nie angażując dodatkowych osób. Wystarczy znać numer rejestracyjny autokaru i wpisać go w wyszukiwarce na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl. W kilka chwil i bez żadnych opłat dowiemy się, czy autobus ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC, a także poznamy jego parametry techniczne. Zdajemy sobie jednak sprawę, że te informacje nie sprostają wszystkim oczekiwaniom rodziców, dlatego nie jest to jedyna opcja weryfikacji autokaru wiozącego dzieci.

Autokar

Kontrola autokaru. Jak ją zlecić?

Podczas trwania ferii zimowych istnieje jeszcze możliwość przeprowadzenia kontroli technicznej autokaru przez policjantów. Mundurowi sprawdzą nie tylko „porządek” w dokumentach, ważność badań technicznych/OC i niezbędne wyposażenie, ale też trzeźwość kierowcy, który zawiezie dzieci na wypoczynek. Kontrole autokarów prowadzone są w wyznaczonych miejscach przypisanych do konkretnych jednostek policji. Dostęp do nich uzyskamy na stronie policja.pl. Aby zlecić weryfikację stanu technicznego autobusu, należy skontaktować się z odpowiadającą za dany punkt komendą i uzgodnić termin. Policjanci apelują, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę i umówić się na kontrolę przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Wtedy zyskamy pewność, że patrol przyjedzie na miejsce i przed wyjazdem dokładnie sprawdzi autobus.

Polecamy także:

Ferie zimowe na kempingu. Jak się przygotować?

Łańcuchy śniegowe. Czy przydadzą się podczas wyjazdu na ferie?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji