PoradyPoradyFerie zimowe na kempingu. Jak się przygotować?

Ferie zimowe na kempingu. Jak się przygotować?

Za kilka dni rozpoczynają się ferie, które przynajmniej część osób może chcieć spędzić na kempingu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając się na zimowy urlop kamperem lub z przyczepą.

Z roku na rok rośnie popularność karawaningu, który stał się już właściwie całoroczną formą wypoczynku. Spędzając urlop w ten sposób, można liczyć na większą niezależność i swobodę, a także być bliżej natury niż podczas pobytu w hotelu. Zimowy wyjazd na kemping wymaga jednak nieco innego przygotowania niż letni. Przedstawiamy 10 praktycznych rad, którego mogą się przydać podczas zbliżających się ferii.

1 Sprawdź dostępność kempingu

Ta kwestia niby wydaje się oczywista, ale nie zaszkodzi przypomnieć. Przed wyjazdem na urlop warto z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce na polu kempingowym albo chociaż upewnić się, że obiekt, który chcemy odwiedzić, jest czynny także zimą.

2 Skontroluj stan pojazdu

Przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić stan techniczny kampera czy też samochodu, który będzie ciągnął przyczepę kempingową (jej kondycję również powinno się zweryfikować). Oprócz odhaczenia standardowej listy kontrolnej (olej, płyn do spryskiwacza, opony itd.) dobrze jest jeszcze przećwiczyć zakładanie łańcuchów na koła, żeby później nie musieć tego robić po omacku w śniegu i na mrozie.

Butle gazowe w kamperze
Współczesne kampery zwykle mają miejsce na dwie butle gazowe, a ich instalacja pozwala na automatyczne przełączanie między nimi.

3 Zabierz dodatkową butlę gazową

Butla z gazem jest podstawowym źródłem energii na kempingu – służy zarówno do ogrzewania wnętrza, jak i podgrzewania wody oraz zasilania lodówki. Standardowa butla 11 kg zazwyczaj wystarcza na 2-3 dni, dlatego warto zaopatrzyć się także w drugą zapasową, zwłaszcza jeśli planujemy zostać dłużej w tym samym miejscu. Unikniemy w ten sposób przykrej niespodzianki, gdy w środku mroźnej nocy skończy się gaz.

4 Zapakuj przedsionek

Wbrew pozorom przedsionek do przyczepy czy kampera przydaje się nie tylko latem. Co prawda zimą raczej nie będziemy w nim zbyt długo przebywać, ale za to może on pełnić funkcję śluzy, zapobiegając nadmiernemu wychładzaniu wnętrza oraz zawiewaniu śniegu do naszego domu na kołach. Ponadto w przedsionku można zostawić także np. sprzęt narciarski.

5 Podłóż deski pod podpory

Po dojechaniu na kemping trzeba dokładnie przyjrzeć się miejscu postojowemu, zwłaszcza jeśli jest zasypane śniegiem, przez co trudniej jest rozpoznać ukształtowanie terenu. Rozkładając podpory, które stabilizują przyczepę, warto podłożyć pod nie np. deski, żeby nie zapadały się w ziemię, gdy zaczną się roztopy.

Gniazdo elektryczne w kamperze
Podłączając kampera do zewnętrznego źródła zasilania, należy zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie przewodów, aby nie zostały zerwane podczas odśnieżania.

6 Uważaj na przewody elektryczne

Podłączając przewody do zewnętrznego źródła prądu należy zrobić to z głową, aby nie zostały uszkodzone np. podczas odśnieżania dróg dojazdowych na kempingu. Warto też pilnować, aby kable nie zostały zasypane pod śniegiem, bo później ich wyciągnięcie może być kłopotliwe.

7 Zabezpiecz wodę przed zamarznięciem

O ile zbiornik z czystą wodą zwykle w kamperze czy przyczepie jest podgrzewany, o tyle pojemnik z tzw. szarą wodą (czyli po myciu i zmywaniu) może być gorzej izolowany i mieć tendencję do zamarzania. Wówczas można spróbować spłukać w zlewie kilka łyżeczek soli (sól obniży temperaturę krzepnięcia) albo otworzyć na stałe kran spustowy i podłożyć pod niego wiaderko, do którego na bieżąco będzie spływała brudna woda.

Kuchnia w kamperze
Tzw. szara woda to woda pochodząca z kąpieli i zmywania, która następnie spływa do specjalnego zbiornik. Trzeba uważać, żeby nie zamarzła.

8 Zasłoń szyby

Aby zapobiec nadmiernej utracie ciepła z wnętrza, dobrze jest założyć dodatkowe maty izolujące na okna. Jeśli na wyposażeniu naszego kampera nie ma takich osłon termicznych, to warto je dokupić. Pomimo stosunkowo niskiej popularności tego typu pojazdów nie powinno być z tym większych problemów, zwłaszcza w przypadku modeli bazujących na popularnych dostawczakach.

Mata termiczna w kamperze
Zasłaniając okna za pomocą mat termicznych, zapobiegniemy nadmiernemu wychłodzeniu wnętrza kampera.

9 Przewietrz wnętrze

W kamperze czy przyczepie kempingowej, podobnie jak w mieszkaniu, bardzo ważne jest regularne wietrzenie wnętrza. Odpowiednia wentylacja zapobiega gromadzeniu się wilgoci i pomaga zwalczyć zapachy gotowania, a także wprowadza trochę świeżego powietrza.

10 Pamiętaj o odśnieżaniu

W czasie intensywnych opadów śniegu nie należy zapominać o odśnieżaniu naszego domu na kołach. Szczególnie istotne jest oczyszczenie dachu, na którym może utworzyć się ważąca nawet kilkaset kilogramów warstwa białego puchu. W tym celu warto zabrać ze sobą długą szczotkę i łopatę do odgarniania śniegu. Przydatna będzie też drabina, ale ją przeważnie można pożyczyć od właściciela kempingu.

Zobacz także:

Towcar of the Year 2024 – najlepsze auta do ciągnięcia przyczepy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji