PoradyPoradyZmiana czasu. Dla nowoczesnych aut to nie problem!

Zmiana czasu. Dla nowoczesnych aut to nie problem!

W ostatnią niedzielę października czas letni zmieniamy na zimowy, a w ostatnią niedzielę marca wracamy do czasu letniego. Jak ustawić godzinę w aucie? Czy zegarek w samochodzie przestawi się sam?

Zegarek jest elementem wyposażenia niemal każdego samochodu. Czy zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie oznacza konieczność przestawiania zegarka? Tak, ale nie zawsze. Warto pamiętać, że nawet analogowe zegarki mają elektroniczne sterowanie. Do ustawienia zwykle wystarczy sięgnięcie do pokrętła na panelu wskaźników lub przycisków na samym zegarku. Sposób ustawiania zegarka w aucie jest szczegółowo opisany w instrukcji obsługi pojazdu. Jeżeli jej nie posiadamy, to na pewno poradzimy sobie z tym zadaniem. Zwykle wystarczy naciśnięcie pokrętła czy przekręcenie go w lewo i prawo, co powoduje ustawienie godziny i minut. Pokrętło może działać też w jedną stronę – wówczas najpierw ustawia się godzinę, naciska pokrętło, a później reguluje się minuty. Jeżeli „przestrzelimy” interesującą nas wartość, należy wybierać kolejne wartości – po przekroczeniu 24 i 59 liczby wracają do 00.

W nowoczesnych modelach, gdzie liczba fizycznych przycisków została zminimalizowana, zegar ustawia się z poziomu systemu multimedialnego lub przez komputer pokładowy. Zwykle znajdziemy tam funkcję prezentowania czasu w trybie 12- lub 24-godzinnym. Nierzadko można też wybrać strefę czasową. Możliwość jej zmiany przydaje się, gdy wjeżdżamy do kraju z inną strefą czasową. Wystarczy ją wybrać i zatwierdzić. Odwrotną procedurę wykonuje się podczas powrotu. To wygodniejsze od bardziej czasochłonnego ustawiania zegara. Podobne zadanie ma funkcja włączająca czas letni lub zimowy – wystarczy ją aktywować lub dezaktywować, by bez bardziej skomplikowanego ustawiania zegara mieć na wyświetlaczu aktualny czas. Funkcja przełączania między czasem letnim i zimowym może być też zautomatyzowana.

Automatyczna zmiana czasu w aucieKierowcy oczekują, że samochody będą wymagały coraz mniejszej liczby czynności obsługowych. Elektronika zegarka na to pozwala, bo umożliwia automatyczną regulację czasu. By zmiana następowała automatycznie, wystarczy zaznaczyć pozycję opisaną jako Auto Set czy Synchronisation. W takiej sytuacji samochód może pobierać informacje o godzinie z GPS lub radia, za pomocą RDS lub internetu. Jeżeli automatyczne ustawianie czasu jest aktywne, nie trzeba przejmować się sezonową zmianą czasu czy przekroczeniem strefy czasowej. Automatyczna zmiana czasu w samochodach zwykle działa poprawnie, ale może nastąpić z pewnym opóźnieniem – zwłaszcza, jeżeli bazuje na pobieraniu informacji z radia (RDS).

Warto wiedzieć: Jak ustawić światła w samochodzie? Jest na to domowy sposób

Podobnie wygląda sytuacja w niefabrycznych radioodtwarzaczach czy nawigacjach. Jeżeli prezentują godzinę, to może zostać ona ustawiona ręcznie. W wielu urządzeniach jest też obecna funkcja Auto, która powoduje automatyczne ustawienie godziny w oparciu o dane z RDS lub GPS.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji