NowościAktualnościAutomat czy manual? Test 280-konnego Forda Focusa ST

Automat czy manual? Test 280-konnego Forda Focusa ST

Skrzynia manualna czy automatyczna? Która przekładnia lepiej sprawdzi się w sportowym Fordzie Focusie ST? Czas to sprawdzić.

Obecnie manualne skrzynie biegów są w odwrocie. W segmencie premium już od dawna dominują „automaty”, ale nawet w popularnych modelach ręczne przekładnie występują głównie w połączeniu ze słabszymi silnikami, w mało atrakcyjnych, podstawowych wersjach. „Manuala” najłatwiej jeszcze znaleźć w samochodach sportowych, czego dowodem jest chociażby opisywany Ford Focus ST.

Ford Focus ST w czwartym wydaniu zadebiutował w ubiegłym roku i jest dostępny w dwóch wersjach: benzynowej i wysokoprężnej – dziś skupimy się na tej pierwszej. Turbodoładowany, 4-cylindrowy silnik 2.3 EcoBoost rozwija 280 KM i 420 Nm. W połączeniu z 6-biegową, ręczną skrzynią przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,7 s. Focus ST z 7-biegową, automatyczną przekładnią ma nieco niższy moment obrotowy (415 Nm) i jest nieco wolniejszy do „setki” – 6,0 s. Prędkość maksymalna w obu przypadkach wynosi 250 km/h.

Na kanale CarExpert niedawno pojawiło się porównanie obydwu wersji Forda Focusa ST, a Paul Maric omówił różnice pomiędzy nimi. Zachęcamy do obejrzenia poniższego nagrania, w bonusie: pojedynek na torze z Volkswagenem Golfem GTI.

Redakcja poleca:

Nowy Ford Focus ST kontra rywale – porównanie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji