NowościAktualnościBez korków do nadmorskiego kurortu. Nowa trasa otwarta

Bez korków do nadmorskiego kurortu. Nowa trasa otwarta

Zakończono prace nad nową drogą mającą poprawić dojazd do Kołobrzegu i okolicznych kurortów nad Bałtykiem. Gdzie szybciej pojedziemy latem?

Kołobrzeg już kilka lat temu doczekał się szybkiego połączenia ze Szczecinem (trasą S6) oraz Koszalinem (S6 połączoną z S11). Oddanie do użytku drogi ekspresowej istotnie poprawiło komfort podróżowania nad tą część Bałtyku w porze letniej. Miasto nad Parsętą nadal zmagało się jednak ze sporym problemem, mianowicie brakowało dobrej klasy drogi, która przekierowałaby ruch z „ekspresówki” do miasta i pobliskich kurortów (np. Grzybowa czy Dźwirzyna). Dotychczas po zjeździe z S6/S11 trzeba było przejechać przez często zakorkowany (zwłaszcza po otwarciu centrum handlowego i restauracji serwującej dania typu fast-food) fragment drogi wojewódzkiej nr 163 i dopiero potem wjechać na fragment obwodnicy Kołobrzegu. Tam już można było liczyć na niezły komfort podróżowania dwupasmową drogą o nieco zwiększonym limicie prędkości.

Nowa DK11 w Kołobrzegu. Kierowcy odetchną z ulgą

Wygląda na to, że kłopoty kierowców na wjeździe do Kołobrzegu powinny już odejść w zapomnienie. Właśnie oddano do użytku zupełnie nową drogę klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym), która biegnie obok wspomnianej DW163 (czyli ul. Krzywoustego) od węzła Kołobrzeg Wschód na S6/S11 do ronda im. Patana, które zapewnia połączenie ze wspomnianą obwodnicą miasta. Nowa trasa otrzymała po dwa pasy ruchu w każdą stronę. W jej ramach wybudowano m.in. wiadukt nad drogą do Budzistowa oraz ekrany akustyczne.

Nowy przebieg drogi krajowej nr 11 w Kołobrzegu

Nowa trasa została zakwalifikowana do kategorii dróg krajowych – konkretnie drogi krajowej nr 11. W obecnej formie stanowi ona już połączenie kołobrzeskiego portu z węzłem Kołobrzeg Wschód na drodze S6/S11. Tym samym droga łącząca Kołobrzeg z Koszalinem (biegnąca równolegle do „ekspresówki”, ale bliżej wybrzeża) straciła kategorię drogi krajowej i stała się drogą wojewódzką.

DK11 Kołobrzeg
Zamiast zakorkowanej drogi wojewódzkiej, teraz ruch z trasy ekspresowej do Kołobrzegu kieruje nowoczesna, dwupasmowa droga krajowa nr 11 (fot. GDDKiA).

Kierowcy już mogą korzystać z nowej DK11 w Kołobrzegu. Jest więcej niż pewne, że trasa znacznie upłynni ruch w tym regionie w sezonie wakacyjnym. Jednocześnie do kwietnia potrwają prace wykończeniowe i porządkowe na biegnącym równolegle fragmencie DW163, który obecnie zakwalifikowano do kategorii dróg gminnych (będzie w dużej mierze odpowiadał za obsługę i tak sporego, nawet poza sezonem, ruchu lokalnego).

Polecamy również:

Nowy fragment drogi ekspresowej nad Bałtykiem. Rozładuje tam ruch

Odcinkowy pomiar prędkości nad Bałtykiem. Tam uważaj!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji