NowościAktualnościAutostrada w remoncie. Efekt przerośnie oczekiwania kierowców

Autostrada w remoncie. Efekt przerośnie oczekiwania kierowców

W najbliższych miesiącach kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami na obleganej autostradzie. Po przebudowie będzie to jednak zupełnie inna, lepsza droga.

Od wybudowania najstarszych polskich autostrad minęło już tyle czasu, że niektóre z nich nie są już w stanie „obsłużyć” takiego natężenia ruchu samochodowego, jakie mamy obecnie. Przykładem jest tutaj autostrada A2 w okolicy Poznania. Aktualnie przejeżdża nią aż 56 tysięcy pojazdów na dobę i ta droga w obecnej formule (po dwa pasy ruchu w każdą stronę) nie jest już w stanie zapewnić odpowiedniej przepustowości i poziomu bezpieczeństwa. Dlatego jej zarządca – spółka Autostrada Wielkopolska – zapowiedział jej gruntowną przebudowę. Ruszy ona już 10 czerwca 2024 roku i będzie trwała kilkanaście miesięcy, jednak zapowiadany zakres prac każe sądzić, że na odnowioną autostradę warto będzie czekać.

Przebudowa autostrady A2 (Poznań). Co się zmieni?

Remont podpoznańskiego odcinka autostrady A2 będzie w zasadzie jego rozbudową o trzeci pas ruchu w obydwu kierunkach. Takowy już dobudowano na odcinku między węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny, a teraz przyszedł czas odcinek od węzła Poznań Krzesiny do Poznań Wschód. Mowa tym samym o 10-kilometrowym fragmencie stanowiącym południową obwodnicę największego miasta Wielkopolski. Poza ogromnym ruchem tranzytowym (to główna trasa np. z Warszawy do Berlina) obsługuje ona ruch lokalny, który tworzą osoby dojeżdżające codziennie do Poznania z pobliskich miejscowości. Dzięki trzeciemu pasowi ruchu rozłoży się on na tyle, że będzie rzadziej dochodziło do zatorów tworzących się tam w godzinach szczytu.

Prace związane z rozbudową autostrady A2 rozpoczną się 10 czerwca 2024 roku. Drogowcy wtedy zmienią organizację ruchu na tymczasową. Pojazdy pojadą nie tylko zmienionym układem pasów na istniejących drogach, ale też zostaną skierowane na nowo wybudowane przejazdy. Jest to konieczne, gdyż w ramach rozbudowy autostrada A2 otrzyma nie tylko nowy pas ruchu, ale też wzmocnioną nawierzchnię na jej całej powierzchni. W zakres prac włączono jeszcze poszerzenie dwóch mostów znajdujących się w omawianym ciągu autostrady. Zmienione też zostaną ekrany akustyczne (na bardziej wydajne) oraz barierki ochronne.

Autostrada A2
Prace będą prowadzone na zaznaczonym fragmencie autostrady A2 (zdjęcie: Google Maps).

Remont autostrady A2. Kiedy koniec?

Spółka Autostrada Małopolska szacuje, że ukończenie prac związanych z przebudową autostrady A2 (Poznań Krzesiny – Poznań Wschód) nastąpi do końca 2025 roku. Kierowcy do tego czasu muszą liczyć się z utrudnieniami, ale nie powinny one mocno wydłużyć podróży: nadal do dyspozycji będą po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Tak czy inaczej, warto będzie się chwilę „przemęczyć”, by potem korzystać z szerokiej, trzypasmowej autostrady.

Redakcja poleca:

Autostrada A2 – opłaty. Ile zapłacimy za przejazd?

Gdzie jest odcinkowy pomiar prędkości na A2?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji