NowościAktualnościŁatwiej stracimy prawo jazdy. Nowe przepisy nie będą znały litości

Łatwiej stracimy prawo jazdy. Nowe przepisy nie będą znały litości

Proponowane przez Parlament Europejski zmiany przepisów mogą przyczynić się do masowego zabierania praw jazdy. Kiedy nowe regulacje mogą wejść w życie?

Kierowcy już dzisiaj „nie mają łatwo” i muszą bardzo uważać, by nie stracić uprawnień do kierowania pojazdami. Prawo jazdy można bowiem utracić po nazbieraniu ponad 24 punktów karnych, o co wcale tak nietrudno jeśli weźmiemy pod uwagę, że za sporo wykroczeń można dostać aż 15 punktów karnych. Za niektóre przewinienia prawo jazdy jest jednak zabierane „z automatu”. Mowa tu chociażby o przekroczeniu dozwolonej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Co prawda „prawko” stracimy jedynie na 3 miesiące, niemniej będzie już to bardzo dotkliwa kara dla zawodowych kierowców.

Utrata prawa jazdy za prędkość. O 30 km/h za dużo i po uprawnieniach

Przyszłość kierowców nie rysuje się jednak w jaśniejszych barwach, jeśli weźmiemy pod uwagę kroki, jakie nie tyle podejmie, co już w ubiegłym roku podjął Parlament Europejski. Od marca ubiegłego roku trwają bowiem prace nad pakietem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, który zakłada m.in. zwiększenie wymiaru konsekwencji za zbyt szybką jazdę w mieście. Według planów Unii Europejskiej, kierujący miałby stracić prawo jazdy już za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 30 km/h. W przypadku przepisów w Polsce utrata uprawnień następowałaby po złapaniu na jeździe po mieście z prędkością 80 km/h i większą.

Stracisz prawo jazdy za granicą? Nie będziesz mógł kierować w Polsce

To jednak nie wszystkie negatywne konsekwencje. Parlament Europejski zaproponował jeszcze ujednolicenie systemu karania kierowców na terenie wszystkich krajach UE, co wiązałoby się z tym, że np. zatrzymanie prawa jazdy w państwie członkowskim skutkowałoby jednocześnie brakiem możliwości kierowania pojazdem w Polsce (i pozostałych krajach Unii Europejskiej). Prawdopodobnie jednak nie stawałoby się to automatycznie, tylko drogą decyzji kraju odpowiedzialnego za wydanie prawa jazdy ukaranego kierowcy. Gdyby oznaczała zatrzymanie prawa jazdy, stosowna informacja musiałaby trafić również do pozostałych krajów członkowskich UE.

Kiedy Unia Europejska planuje zmienić przepisy?

Projekt zmian dla kierowców jest na razie w sferze rozpatrywania przez Parlament Europejski. Wiadomo, że prac nad nim nie jest w stanie ukończyć obecna kadencja PE, stąd wezmą go „na warsztat” nowi parlamentarzyści po wyborach z czerwca 2024 roku. Można się zatem spodziewać, że utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 30 km/h w mieście nie będzie jeszcze możliwa w najbliższej przyszłości.

Redakcja poleca:

Dlaczego lepiej nie kierować autem po zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące?

Ile punktów karnych można dostać za przekroczenie prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji