PoradyPoradyTrójkąt z wykrzyknikiem. Co oznacza ta żółta kontrolka?

Trójkąt z wykrzyknikiem. Co oznacza ta żółta kontrolka?

Wykrzyknik w trójkącie, w kółku, ze strzałką – istnieje wiele wariacji tej kontrolki, która pojawia się na panelu wskaźników z różnych powodów. Nie należy jej lekceważyć, bo informuje o błędach i zagrożeniach.

Liczba kontrolek, komunikatów, ikon i powiadomień jest coraz większa, a im nowszy i lepiej wyposażony samochód, tym ilość przekazywanych przez komputer pokładowy informacji staje się coraz bardziej przytłaczająca. Co zrobić, gdy na panelu wskaźników zapali się żółta lub pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem? W zależności od auta i komunikatu, może ona być umieszczona w kółku, trójkącie, otoczona strzałką itp. Kolor żółty zazwyczaj nie zwiastuje poważnych awarii, a jedynie informuje o konieczności diagnostyki i/lub naprawy w warsztacie. Można kontynuować jazdę, ale warto przy najbliższej okazji sprawdzić, co może powodować wyświetlanie ikony z wykrzyknikiem. A powodów może być wiele. Znaczenie kontrolki  „trójkąt z wykrzyknikiem” definiuje producent samochodu. W efekcie w różnych autach może ona informować o innych zagrożeniach, usterkach, błędach itp.

Trójkąt z wykrzyknikiem, czyli awarie systemów wsparcia i bezpieczeństwa

Bardzo często w nowszych autach kontrolka z wykrzyknikiem pojawia się w momencie awarii lub błędu któregoś z systemów bezpieczeństwa lub wsparcia kierowcy. Może to być błąd pochodzący z czujników parkowania np. na skutek uszkodzenia (uszkodzenie mechaniczne czujnika, wiązki itp.) lub zabrudzenia. Problem ten pojawia się dość często zimą, gdy na aucie zbiera się dużo błota, soli lub śniegu. Podobne problemy mogą generować czujniki deszczu i zmierzchu, jak również czujniki ciśnienia w oponach TPMS. Jeśli po wymianie opon pojawi się ikonka z wykrzyknikiem, być może któryś z czujników został uszkodzony lub nieprawidłowo zamontowany. Niekiedy rozwiązaniem problemu może być ponowna ich kalibracja. Problem z ciśnieniem w oponach może być również obrazowany za pomocą ikonki przedstawiającej przekrój opony z wykrzyknikiem. W nowszych samochodach bardzo często pojawieniu się ikonki z wykrzyknikiem towarzyszy odpowiedni komunikat, natomiast w starszych autach może być wymagane podpięcie komputera i odczytanie zapisanych błędów.

Kontrolka trojkat z wykrzynikiem

Pojawienie się kontrolki wykrzyknika w trójkącie, który dodatkowo otoczony jest strzałką, może oznaczać awarię lub błąd systemu ESP. Czasami pojawia się ona po wymianie akumulatora, po jego rozładowaniu lub długim postoju auta. Zdarza się, że znika po przejechaniu kilku kilometrów. Gdy się pojawi, można kontynuować podróż z dużą ostrożnością, a jeśli nie znika, należy udać się do warsztatu na ewentualną diagnostykę komputerową. Może się okazać, że to tylko błąd zapisany w komputerze, który należy wykasować, a czujniki po pewnym czasie samoczynnie się skalibrują. Nieco bardziej pesymistyczna wersja to trwałe uszkodzenie czujnika, co będzie wiązało się z koniecznością jego wymiany.

Trójkąt z wykrzyknikiem, czyli problem z żarówkami, zasilaniem lub układem elektrycznym

Niekiedy kontrolka wykrzyknika w różnej konfiguracji oznacza błąd ogólny, który dość trudno zdiagnozować, szczególnie w starszych autach. Kolor żółty lub pomarańczowy zazwyczaj nie zwiastuje poważnych problemów, ale brak jasnej podpowiedzi jest bardzo irytujący. Bywa, że pojawienie się komunikatu wywołuje spalona żarówka. Ba! Niektóre auta wyświetlają komunikat nawet wtedy, gdy żarówka jeszcze świeci, ale wywołuje wahania w układzie elektrycznym. Niekiedy wystarczą niewielkie zmiany w bilansie energetycznym układu, aby system informował o błędach. W zależności od auta, może to być uniwersalna ikona z wykrzyknikiem w trójkącie, jak również wykrzyknikiem wewnątrz symbolu żarówki.

W niektórych autach pojawienie się ikony wykrzyknika wywołuje wzbudzony system alarmowy. Zazwyczaj towarzyszy temu odpowiedni komunikat. W podobny sposób auto będzie informowało o problemach lub błędach w automatycznej skrzyni biegów – wykrzyknik w trójkącie z odpowiednim komunikatem lub wykrzyknik wewnątrz koła zębatego. Tego komunikatu nie należy ignorować i jeśli to możliwe, udać się do najbliższego warsztatu na diagnostykę. Może to być mało znaczący błąd czujnika, lub zwiastun poważnej awarii, której zaniedbanie może być bardzo kosztowne w skutkach.

Start-stop

Jeżeli trójkąt z wykrzyknikiem jest otoczony strzałką, zwykle oznacza to problemy z układem start-stop. Mógł zostać automatycznie dezaktywowany przez samochód z powodu niskiej temperatury otoczenia, pracy klimatyzacji lub ogrzewania lub niedoborów prądu. Symbol pojawi się także, gdy kierowca ręcznie wyłączy system.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji