NowościAktualnościToyota Yaris z nowym silnikiem. Co jeszcze się zmieniło?

Toyota Yaris z nowym silnikiem. Co jeszcze się zmieniło?

Już niebawem do gamy Toyoty Yaris dołączy nowa wersja silnikowa. Przy okazji japońskie auto doczekało się też kilku innych zmian. Dowiedz się więcej na ten temat.

Toyota Yaris w swojej aktualnej, czwartej odsłonie została oficjalnie przedstawiona jesienią 2019 roku. Od momentu pojawienia się na rynku model ten niezmiennie znajduje się w czołówce najlepiej sprzedających się nowych aut w Polsce, a w pierwszym kwartale bieżącego roku trafiła na szczyt listy bestsellerów. Popularność miejskiej Toyoty wynika z wielu czynników, a za jej wyborem przemawiają m.in. oszczędna hybryda i niezawodność. Wkrótce Yaris zyska jeszcze kolejne atuty w postaci mocniejszego napędu, nowocześniejszych multimediów i bardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Toyota Yaris (2023)

W wakacje w cenniku Toyoty Yaris zadebiutuje wersja Hybrid 130, która łączy elementy napędu hybrydowego piątej generacji z dotychczas stosowanym układem. Za sprawą nowej przekładni, większego i mocniejszego silnika elektrycznego oraz poprawionego oprogramowania jednostki sterującej (Power Control Unit) udało się uzyskać moc 130 KM (wzrost o 12%) oraz moment obrotowy 185 Nm (wzrost o 30%).

Dzięki opisanym powyżej modyfikacjom japońskie auto stało się bardziej dynamiczne (przyspieszenie 0-100 km/h w 9,2 s, szybciej o 0,5 s), a przy tym nadal odznacza się skromnym zużyciem paliwa. Warto też dodać, że nowy wariant nie zastąpi poprzedniej, 116-konnej odmiany. Obie hybrydy będą oferowane równolegle, przy czym mocniejsza będzie zarezerwowana tylko dla wersji GR Sport i Premiere Edition.

Przy okazji zmian pod maską odświeżono również pokładowe multimedia. System inforozrywki Toyota Smart Connect występuje teraz z dotykowym ekranem o przekątnej 9 lub 10,5 cala i oferuje w standardzie nawigację w chmurze z aktualnymi informacjami o ruchu drogowym. Do tego dochodzi inteligentny asystent głosowy, który reaguje na komendę „Hej Toyota” i rozpoznaje naturalną mowę, np. na polecenie „Hej Toyota, jest mi zimno” odpowie podniesieniem temperatury w układzie klimatyzacji. Ponadto od wersji Comfort do wyposażenia seryjnego należą cyfrowe zegary z 7-calowym wyświetlaczem, który w odmianach Executive, GR Sport i Premiere Edition zostaje zastąpiony większym, 12,3-calowym.

Toyota Yaris (2023)

W ramach tej modernizacji Toyota Yaris zyskała także ulepszone systemy wsparcia kierowcy Toyota T-Mate wraz z najnowszą generacją Toyota Safety Sense. Na liście nowości znajdziemy m.in. układ Proactive Driving Assist (PDA), który pomaga uniknąć kolizji przy niskich prędkościach, oraz układ Emergency Driving Stop System (EDSS), który umożliwi bezpieczne zatrzymanie auta, jeśli wykryje, że kierowca zasłabł. Dodatkowo rozszerzono możliwości pozostałych systemów (m.in. układu zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach), a także usprawniono działanie aktywnego tempomatu adaptacyjnego (ACC).

Odświeżona Toyota Yaris jest w większym stopniu skomunikowana ze światem zewnętrznym. Dzięki wbudowanemu modułowi transmisji danych (DCM) multimedia oraz systemy bezpieczeństwa mogą być zdalnie aktualizowane (over-the-air), a aplikacja MyT na smartfonie może pełnić funkcję cyfrowego kluczyka.

Toyota Yaris (2023)

Zwieńczeniem opisywanej modernizacji jest debiut nowego poziomu wyposażenia Premiere Edition. Ta edycja specjalna będzie dostępna w jednym z trzech kolorów nadwozia (Neptune Blue, Platinum Pearl White i Silver Metallic) w połączeniu z czarnym dachem, a w jej wnętrzu odnajdziemy niebieskie przeszycia foteli oraz listwy dekoracyjne na desce rozdzielczej i boczkach drzwi. Yaris w tej wersji otrzyma również nowy wzór 17-calowych felg aluminiowych.

Sprawdź ceny pozostałych wersji Toyoty Yaris:

Toyota Yaris – opis wersji i cennik

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji