PoradyPoradySłowenia bez winiety. Jak ominąć płatną autostradę w drodze do Chorwacji?

Słowenia bez winiety. Jak ominąć płatną autostradę w drodze do Chorwacji?

Wielu Polaków udaje się na wakacje do Chorwacji przejeżdżając przez Słowenię. Winiety tam są dosyć drogie, dlatego warto zastanowić się nad alternatywną drogą. Ta pozwoli wam ominąć płatne odcinki i zaoszczędzić nawet 30 euro.

Jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków tras na wakacje w Chorwacji prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jednak o ile przez dwa pierwsze kraje po autostradzie przejeżdżamy po kilkaset kilometrów, o tyle odcinek w Słowenii to często raptem 65 km. Dosyć niewielka odległość, za którą musimy zapłacić minimum 15 euro (winieta na 7 dni).

Wielu kierowców zastanawia się, czy da się jakoś ominąć te płatne odcinki i tym samym zaoszczędzić nieco cennej waluty. Dawniej, było to znacznie łatwiejsze, bo płatny był jedynie środkowy odcinek z autostradą, a ostatnie 20 km do granicy z Chorwacją prowadziło bezpłatną drogą krajową. Teraz jednak cały odcinek stał się autostradą, więc opłaty obowiązują od granicy z Austrią do granicy Chorwackiej.

Słowenia bez winiety? Jak uniknąć opłat za autostradę?

Pierwszą radą jest zmiana trasy wycieczki. Jeżeli jedziecie z południowo – wschodniej części Polski, warto rozważyć podróż przez Słowację i Węgry. Mieszkańcy Polski centralnej i częściowo zachodniej często decydują się na trasę przez Czechy, Słowację i Węgry – w przypadku takiej trasy możemy tak opracować jej przebieg, by Czechy przejechać bezpłatną drogą krajową.

Drugim rozwiązaniem jest przejechanie Słowenii darmową drogą alternatywną. Tu jednak musimy zdać sobie sprawę w pewnych ograniczeń takiej decyzji. Po pierwsze, do przejechania będziemy mieli ponad 85 km (czyli o 20 km więcej). Po drugie, podróżować będziemy drogami krajowymi, górskimi i krętymi – może to okazać się wyzwaniem dla zmęczonego kierowcy, zwłaszcza jeżeli trafimy na ten odcinek w środku nocy. Po trzecie, zamiast 45 min (tyle wg nawigacji zajmuje przejazd autostradą) będziemy jechać 1h 45 min – czyli o godzinę dłużej.

Ominięcie płatnej autostrady ma także swoje zalety. Po pierwsze, zaoszczędzone 15 euro (albo i 30, jeżeli nie wrócimy w tydzień). Po drugie – ciekawa wycieczka krajoznawcza i przyjemne oderwanie od monotonii jazdy autostradowej. No i po trzecie – droga ta nie jest zbytnio oblegana, co w przypadku szczytów turystycznych może spowodować, że wcale nie będzie dużo wolniejsza.

Przeczytaj także:

Winiety: Słowenia 2023. Jak kupić, mapa płatnych dróg, kara za brak

Jak ominąć płatną autostradę w drodze do Chorwacji?

Aby ominąć płatną odcinki autostradę w Słowenii należy jadąc od strony Grazu (Austria) przed granicą ze Słowenią ustawić nawigację kolejno na:

 • Trate (Słowenia)
 • Gočova (Słowenia)
 • Pobrežje (Słowenia)
 • Spodnji Leskovec (Słowenia)
 • Cvetlin (Chorwacja)
 • Gornji Macelj (Chorwacja)

W drugą stronę, jadąc od strony Zagrzebia (Chorwacja) analogicznie ustawiamy:

 • Gornji Macelj (Chorwacja)
 • Cvetlin (Chorwacja)
 • Spodnji Leskovec (Słowenia)
 • Pobrežje (Słowenia)
 • Gočova (Słowenia)
 • Trate (Słowenia)

Ile wynosi mandat za brak winiety w Słowenii?

Za brak winiety w Słowenii kara wynosi od 300 do 800 euro. W Słowenii obowiązują e-winiety i sprawdzane są za pomocą kamer na autostradach.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji