NowościAktualnościSkoda i TOPR – 20-lecie wyjątkowej współpracy

Skoda i TOPR – 20-lecie wyjątkowej współpracy

W tym roku czeska marka świętuje 20-lecie współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Dowiedz się, na czym polega partnerstwo Skody i TOPR oraz jak elektryczny SUV Enyaq sprawdza się na górskich szlakach.

Trwająca już od dwóch dekad owocna współpraca między Skodą a Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym odbywa się na wielu płaszczyznach i znacząco wykracza poza samą dostawę aut do floty ratowników. Najważniejszym aspektem tego partnerstwa nie są bowiem samochody, lecz promowanie bezpieczeństwa. Właśnie to jest wspólnym mianownikiem łączącym czeskiego producenta i TOPR.

Skoda i TOPR - 20 lat współpracy

„Z marką Skoda łączy nas propagowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa – nasze partnerstwo ma więc dla nas bardzo duże znaczenie. W ciągu 20 lat trwania współpracy wielokrotnie przekonaliśmy się o niezawodności, bezpieczeństwie oraz imponujących możliwościach jej uterenowionych modeli, które wspierają nas w codziennej pracy. Dzięki wyposażonym w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa i jednostki napędowe pojazdom Skody nasze codzienne obowiązki stają się łatwiejsze. Jesteśmy w stanie komfortowo i bezpiecznie dotrzeć w trudno dostępne miejsca – aby dbać o naszą sprawność i jak najlepiej nieść pomoc wszędzie tam, gdzie może być zagrożone ludzkie życie. Z przyjemnością świętujemy tegoroczną rocznicę partnerstwa i nie możemy doczekać się kolejnych” – powiedział Jan Gąsienica Roj z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ciągu tych 20 lat Skoda podejmowała wiele działań mających na celu zarówno promocję bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania w górach, jak i przedstawienie ciężkiej pracy ratowników. Za przykład takiej aktywności może posłużyć najnowsza kampania „Odkryj najtrudniejszy szlak z ratownikami TOPR”. Zrealizowane w technice 360 stopni nagranie pozwala zobaczyć, jak wygląda patrol trasy na Orlą Perć, czyli jednego z najbardziej wymagających i najniebezpieczniejszych szlaków turystycznych w polskich Tatrach. Po obejrzeniu zapierającego dech w piersiach klipu można nabrać jeszcze większego szacunku dla TOPR-owców i wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się na co dzień.

Od 2003 roku ratownicy korzystają z różnych modeli Skody w swojej codziennej pracy i na przestrzeni lat mieli okazję już wielokrotnie przekonać się o ich niezawodności, bezpieczeństwie oraz zdolnościach terenowych. Pierwszymi autami czeskiej marki, które zasiliły flotę TOPR, były Octavie w wersjach 4×4 i Scout. Później w ręce ratowników trafiły także SUV-y Yeti oraz Kodiaq, a od 2021 roku do dyspozycji TOPR-owców są elektryczne Skody Enyaq w wersji 80x z napędem na wszystkie koła.

Skoda i TOPR - 20 lat współpracy

Skody Enyaq w służbie TOPR w pełni zasługują na miano cichych bohaterów życia codziennego, ponieważ stanowią istotne uzupełnienie floty ratowników i świetne sprawdzają się w działaniu. Samochody te przemieszczają się bezgłośnie, dzięki czemu nie zakłócają ciszy na szlakach, a dopracowany napęd pozwala bez trudu pokonywać drogi dojazdowe do schronisk.

Duży realny zasięg sprawia z kolei, że elektryczne Skody wymagają ładowania tylko raz na tydzień. Do tego specyfika terenu, na którym te auta pracują, pozwala na częste korzystanie z rekuperacji, jak np. podczas zjeżdżania ze schroniska przy Morskim Oku, gdy przez całą drogę do Palenicy Białczańskiej odzyskiwana jest energia. Warto również wspomnieć o jeszcze innym aspekcie – dzięki temu, że na co dzień TOPR-owcy mogą liczyć na Skody Enyaq, bardziej specjalistyczny sprzęt mniej się zużywa i czeka w pełnej gotowości na kolejne wezwanie na akcję ratunkową.

Skoda i TOPR - 20 lat współpracy

 „Rozszerzając flotę TOPR-u o w pełni elektryczne pojazdy nie tylko wyposażyliśmy ratowników w zaawansowane technologicznie narzędzia, ale również potwierdziliśmy nasze zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego. Rezygnacja z tradycyjnych silników spalinowych zmniejsza emisję zanieczyszczeń powietrza, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony dzikiej przyrody i zachowania równowagi istniejących ekosystemów. Hałas może zakłócać naturalne rytmy życia zwierząt, a wykorzystywanie modeli elektrycznych, charakteryzujących się bardzo cichą pracą, minimalizuje to zagrożenie. W ten sposób flota elektrycznych SUV-ów Skody nie tylko spełnia wymagania TOPR-u związane z funkcjonalnością i wydajnością, ale także pomaga chronić naturalne piękno i ekosystem polskiej części Tatr” – powiedziała Klaudyna Gorzan, Kierownik ds. PR marki Skoda.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji