NowościRozrywkaSkoda Fabia Combi – 20 lat miejskiego kombi

Skoda Fabia Combi – 20 lat miejskiego kombi

Minęło 20 lat od debiutu pierwszej generacji Fabii Combi. Do tej pory wyprodukowano prawie 1,5 miliona sztuk tego modelu Skody. Poznaj jego historię.

Skoda Fabia Combi już od 20 lat oferuje przestronne wnętrze, pojemny bagażnik i udane silniki. Połączenie tych trzech cech jest szczególnie atrakcyjne zarówno dla rodzin, jak i dla firm, co potwierdzają wyniki sprzedaży. Dotychczas nabywców znalazło niemal 1,5 miliona egzemplarzy miejskiej Skody w tej wersji.

Premiera pierwszej Fabii Combi miała miejsce podczas salonu samochodowego w Paryżu w 2000 roku. Kilka miesięcy później nowy model został wyróżniony w Czechach tytułem „Samochodu Roku 2001”. Już pierwsza generacja tego auta przekonywała do siebie klientów sporą przestrzenią bagażową (od 426 do 1225 litrów) oraz nowoczesnym wyposażeniem (w opcji m.in. nawigacja, tempomat, system ESP i klimatyzacja z opcją chłodzenia schowka).

Skoda Fabia I Combi

Dodatkowym atutem Fabii Combi była szeroka paleta dostępnych jednostek napędowych. Do wyboru były cztery silniki benzynowe 1.4 i 2.0 (od 60 do 115 KM) oraz dwa wysokoprężne 1.9 (wolnossący o mocy 64 KM i turbodoładowany o mocy 100 KM). Do 2007 roku wyprodukowano 574 600 sztuk tego modelu.

Druga odsłona Skody Fabia Combi zadebiutowała w 2007 roku i zyskała jeszcze więcej zalet. Bazowa pojemność bagażnika wzrosła do 480 litrów, maksymalna zwiększyła się do 1460 l. Gama silnikowa wzbogaciła się o turbodoładowane jednostki benzynowe TSI oraz nowe silniki 1.4 i 1.9 TDI z pompowtryskiwaczami, które po liftingu w 2010 r. zostały zastąpione przez 1.2 i 1.6 TDI z wtryskiem Common Rail.

Skoda Fabia II FL Combi

Nowością w gamie było również pojawienie się wersji Monte Carlo, nawiązującej do rajdowej historii Skody, oraz uterenowionej odmiany Scout (na zdjęciu powyżej). Produkcję tego modelu zakończono w 2014 r. i do tego momentu powstało 513 400 egzemplarzy Fabii Combi drugiej generacji.

Skoda Fabia Combi w obecnym wydaniu jest na rynku od 2014 r. i do dziś sprzedało się ponad 383 000 sztuk tego auta. Minimalna objętość przestrzeni bagażowej tym razem powiększyła się do 530 litrów. Natomiast na liście wyposażenia pojawiły się nowoczesne systemy wspomagające, jak np. FRONT ASSIST – system kontroli odstępu z funkcją awaryjnego hamowania, BLIND SPOT DETECT – funkcja monitorowania martwego pola w lusterkach połączona z REAR TRAFFIC ALERT – funkcją wspomagania wyjazdu z miejsca parkingowego oraz DRIVER ALERT – funkcja wykrywania zmęczenia kierowcy.

Skoda Fabia III FL Combi

Po więcej informacji na temat aktualnego modelu odsyłamy do szczegółowego cennika na naszej stronie:

Skoda Fabia (2020) – opis wersji i cennik

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji