NowościAktualnościSkoda Enyaq Coupe iV – elektryczny SUV coupé – informacje i zdjęcia

Skoda Enyaq Coupe iV – elektryczny SUV coupé – informacje i zdjęcia

Elektryczna Skoda Enyaq iV wzbogaca się o drugi wariant nadwoziowy – SUV-a w stylu coupé. W jego gamie napędowej od razu pojawi się 299-konna wersja RS.

Enyaq iV spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem – w ub.r. znalazł w Europie ponad 44 tys. nabywców (w tym 360 w Polsce). Teraz do „standardowego” SUV-a dołącza sportowo stylizowany wariant Coupé z opadającą płaszczyzną dachu.

Skoda Enyaq Coupe iV: platforma MEB

Skoda Enyaq iV Coupé, tak samo jak „zwykły” wariant, korzysta z platformy MEB, zbudowanej specjalnie dla aut elektrycznych. Dzięki temu lepiej wykorzystuje niewielkie gabaryty komponentów elektrycznego napędu, zapewniając ponadprzeciętną ilość miejsca w kabinie. Przy długości nadwozia na poziomie Octavii Combi przestronność wnętrza Enyaqa iV jest zbliżona do tej w Kodiaqu.

Co więcej, bazowo auta zbudowane na platformie MEB są tylnonapędowe, a to zapewnia im znakomitą zwrotność.

Skoda Enyaq Coupe iV: nadwozie i wnętrze

Enyaq Coupe iV mierzy 465,3 cm długości, 187,9 cm szerokości i 162,2 cm wysokości, a rozstaw osi wynosi 276,5 cm. Dynamiczne rysy sprawiają, że aerodynamika jest tu jeszcze lepsza niż odmianie SUV – współczynnik oporu powietrza Cd to zaledwie 0,234, a to pozwala ograniczyć zużycie prądu podczas jazdy z wyższymi prędkościami.

Enyaq iV Coupé wyjeżdża z fabryki na kołach z obręczami od 19 do 21 cali, a standardowa specyfikacja bazuje na wersji Sportline i obejmuje panoramiczny dach – największy w historii Skody. Przy okazji premiery producent wprowadza do gamy Enyaqa iV nowe odcienie lakieru: efektowny metalizowany Pomarańczowy Phoenix oraz metalizowany Szary Graphite, który zastępuje Szary Quartz. Ponadto wyłącznie dla wersji RS zarezerwowano lakier Zieleń Mamba. W kabinie, podobnie jak w przypadku Enyaqa iV, klasyczne wersje wyposażenia zastępują opcje Design Selections.

Skoda podkreśla, że mimo „Coupé” w nazwie nowa wersja Enyaqa jest zarówno przestronna, jak i praktyczna. Bagażnik ma pojemność 570 l, a więc tylko o 15 l mniej od odmiany SUV (maksymalnie: 1700 l).

Skoda Enyaq Coupe iV: gama wersji napędowych

Enyaq iV Coupé będzie oferowany z dwiema pojemnościami akumulatora do wyboru, z napędem na tylną lub obie osie:

  • Enyaq Coupé iV 60 Coupé: akumulator 62 kWh (netto: 58 kWh), moc 179 KM, tylny napęd, 0-100 km/h w 8,8 s
  • Enyaq Coupé iV 80 Coupé: akumulator 82 kWh (netto: 77 kWh), moc 204 KM, tylny napęd, 0-100 km/h w 8,7 s
  • Enyaq Coupé iV 80x Coupé: akumulator 82 kWh (netto: 77 kWh), moc 265 KM, napęd 4×4, 0-100 km/h w 6,9 s
  • Enyaq Coupé iV Coupé RS: akumulator 82 kWh (netto: 77 kWh), moc 299 KM, napęd 4×4, 0-100 km/h w 6,5 s

(uwaga: w przypadku aut elektrycznych moc maksymalna jest możliwa do uzyskania tylko w określonych warunkach, zależnie od temperatury otoczenia, poziomu naładowania baterii, jej temperatury czy stopnia zużycia)

Topowy wariant to pierwszy elektryczny RS w historii Skody. Ma dwa silniki zapewniające łącznie 460 Nm momentu obrotowego i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,5 s. Jego prędkość maksymalna wynosi 180 km/h, a więc o 20 km/h więcej niż pozostałych odmian.

Skoda Enyaq Coupe iV: zasięg i ładowanie

Z uwagi na lepszą aerodynamikę Enyaq z nadwoziem SUV coupé oferuje jeszcze lepszy zasięg niż standardowy wariant. Maksymalnie to 545 km w cyklu WLTP.

Maksymalna moc ładowania AC (prąd zmienny) wynosi 11 kW, a DC (prąd stały) – 135 kW.

Skoda Enyaq iV Coupé
W sprzyjających warunkach Enyaqa iV można naładować od 5 do 80% w mniej niż 30 min.

Ciekawostka: wyposażony w opcjonalny hak holowniczy Enyaq Coupé iV może holować przyczepy o masie do 1400 kg na pochyłościach 8%.

Skoda Enyaq Coupe iV: wyposażenie

Podobnie jak „zwykły” Enyaq iV, wersja Coupé seryjnie oferuje cyfrowe wskaźniki oraz 13-calowy dotykowy ekran systemu multimedialnego. Na życzenie dostępny jest wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, a także matrycowe reflektory LED oraz zaawansowane systemy wspomagające, które ostrzegą o potencjalnych kolizjach lub ułatwią parkowanie. Jeśli samochód wykryje zagrożenie kolizją, automatycznie domknie panoramiczny dach.

Sprzedaż nowej wersji Enyaqa iV w Polsce rozpocznie się za kilka tygodni.

Skoda Enyaq Coupe iV: galeria zdjęć

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji