PoradyPoradyReklamacja albo zwrot na Aliexpress. Co zrobić, gdy towar nie spełnia oczekiwań?

Reklamacja albo zwrot na Aliexpress. Co zrobić, gdy towar nie spełnia oczekiwań?

Zakupy na Aliexpress cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na chińskiej platformie sprzedażowej nie brakuje też części motoryzacyjnych. Nie zawsze towar jest jednak zgodny z opisem. W takiej sytuacji warto dokonać reklamacji. Zwykle otrzymuje się zwrot wydanych pieniędzy. Czasami trzeba zwrócić towar.

W handlu satysfakcja klienta jest niezwykle ważna. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę platforma sprzedażowa Aliexpress. Mimo że zakupy obywają się w niej na odległość, a zamawiane produkty przemierzają pół świata nim dotrą do naszej skrzynki, reklamacja towaru jest prosta, szybka i rzadko generuje opór ze strony sprzedawcy.

Proces reklamacji na Aliexpress można uruchomić z kilku powodów. Jest to możliwe, gdy otrzymany produkt został uszkodzony, ma wady, lub istotnie odbiega od opisu i zdjęć przedstawionych na stronie w platformie zakupowej. Warto wiedzieć, że powodem do reklamacji może być nawet inny kolor produktu – np. zamówiliśmy silikonowe przewody do samochodu w kolorze niebieskim, a zostały dostarczone czerwone. Spór można otworzyć także, gdy zamówienie nie dotarło. Aliexpress zwraca uwagę na historię konta nabywcy – jeżeli stale zgłasza on niedostarczenia produktów, raczej nie należy spodziewać się pozytywnego rozwiązania problemu, a prędzej – zablokowania konta.

Reklamacja towaru na Aliexpress krok po kroku

Warto pamiętać, że na zakwestionowanie zamówionego produktu mamy tylko 15 dni od momentu jego otrzymania. By to zrobić, z rozwijanego menu z prawej strony należy wybrać „Moje zamówienia”. Następnie na liście zamówionych produktów należy odszukać ten, który nie został dostarczony lub nie spełnia oczekiwań i przejść do „Szczegóły zamówienia”. W tej karcie można już otworzyć spór.

Sama procedura jest prosta – z listy należy wybrać powód, dla którego reklamujemy dany produkt (np. niezgodność z opisem, uszkodzenie, niedostarczenie itd.). Do złożenia reklamacji – oczywiście poza niedostarczeniem – konieczne są dowody w postaci zdjęć lub filmów. Trzeba na nich wskazać, dlaczego uważamy, że produkt nie nadaje się do użytku lub nie jest tym, za co zapłaciliśmy. Ich wysyłka jest prosta – wystarczy klikać w odpowiednie pola w formularzu reklamacyjnym i załączać pliki.

Należy także opisać problem – my robiliśmy to w języku angielskim, ale zapewne nie będzie problemu, jeżeli opiszemy sytuację po polsku (personel obsługujący zgłoszenia na pewno ma do dyspozycji automatyczne narzędzia tłumaczące). Ważne, by problem opisać krótkimi, konkretnymi i łatwo zrozumiałymi dla każdego zdaniami. Jeżeli informacje będą niewystarczająco jasne, proces reklamacji może się wydłużyć, a dział obsługi klientów skontaktuje się z nami i poprosić o doprecyzowanie problemu. Przy właściwie udokumentowanym zgłoszeniu problemu i dobrym opisaniu, reklamacja może zostać uznana nawet w kilkanaście minut.

Sam proces może mieć różny przebieg i stale ewoluuje. Do niedawna można było określić, czy oczekujemy zwrotu całej kwoty lub czy mimo niezgodności z opisem lub uszkodzeń jesteśmy gotowi cokolwiek zapłacić za produkt. Pieniądze wracały na nasze konto. Obecnie Aliexpress dokonuje zwrotu całej kwoty, która trafia na nasze wirtualne konto w platformie – zostanie automatycznie spożytkowana przy naszych kolejnych zakupach na Aliexpress.

Wiele produktów oferowanych na Aliexpress ma na tyle małą wartość, że nikt nie zawraca sobie głowy procedurą ich odsyłania. Platforma sprzedażowa po prostu przydziela zwrot pieniędzy. Jeżeli produkt jest sprawny, ale nie spełnia opisu, kupujący poniekąd może być wygranym, bo staje się posiadaczem danego produktu.Darmowy zwrot na Aliexpress

Darmowy zwrot towaru na Aliexpress

Na etapie zamawiania produktu warto zwrócić uwagę, czy jest przewidziany darmowy zwrot towaru. Może się to przydać w sytuacji, gdy zmienimy zdanie lub kupujemy np. rękawiczki motocyklowe czy inne typy odzieży, które mogą okazać się nieodpowiednie dla nas. Samodzielnie realizowana przesyłka do Chin nie byłaby opłacalna, więc Aliexpress uruchomiło usługę Choice. Gwarantuje ona, dostawę w 11 dni (przy zamówieniach powyżej 10 dolarów, priorytetowe traktowanie naszego zamówienia oraz możliwość darmowego zwrotu produktu bez dodatkowych opłat. Warto więc zwracać uwagę, czy w opisie danego produktu znajdują się informacje o programie Choice czy dopiski Free return lub Darmowe zwroty. Polityka zwrotów Aliexpress daje nam 15 dni na odesłanie produktu od momentu odebrania go (czasem pojawiają się informacje o 90 dniach). Pierwszy zwrot każdego zamówienia jest bezpłatny. Po wypełnieniu formularza otrzymuje się etykietę, która pozwoli nam wysłać dany produkt. Ważne, by nie nosił on śladów zużycia czy nie miał oderwanych metek. Szczegółowa instrukcja, jak dokonać zwrotu na Aliexpress znajduje się na stronie platformy (tutaj)

AliExpress – gwarancja i rękojmia

W przypadku produktów zamawianych w Chinach – nie tylko na Aliexpress, ale i innych platformach – najbardziej problematyczną kwestią może okazać się rękojmia czy gwarancja. W teorii jest i działa. Aliexpress na swojej stronie podaje, że sprzedający musi spełniać wszelkie odnośne wymagania prawne (gwarancje, zwroty itd.), które mają zastosowanie w zależności od lokalizacji klienta. Na przykład w większości krajów UE będziesz mieć 2 letnią prawną gwarancję zgodności i 14 dni na zwrot towaru (należy jednak pamiętać, że w przypadku zwrotu klient ponosi koszty zwrotu towaru do sprzedającego).

Redakcja poleca: Wifi Super OBD Mini – test taniego skanera diagnostycznego

Tu jednak pojawiają się komplikacje. Swoich praw trzeba dochodzić bezpośrednio u sprzedającego – platforma sprzedażowa nie będzie już uczestniczyła w procesie, ani rozstrzygała sporu. Trzeba więc samodzielnie skontaktować się ze sprzedawcą. Do tego dochodzi kwestia, jak zwrócić produkt – odsyłanie do Chin czy nawet innego kraju Europy byłoby na tyle kosztowne i skomplikowane, że przestaje mieć to sens. Dobra wiadomość jest taka, że wytrzymałość wielu produktów nie budzi zastrzeżeń.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji