PoradyPoradyPrzycisk RDS w aucie. Do czego służy, jak z niego korzystać?

Przycisk RDS w aucie. Do czego służy, jak z niego korzystać?

Działanie przycisku RDS może różnić się w zależności od typu radia czy modelu samochodu. Warto wiedzieć, do czego on służy i jak z niego korzystać.

RDS to skrót od Radio Data System, czyli standard Europejskiej Unii Nadawców, który służy do wysyłania cyfrowych informacji za pośrednictwem pasma FM. Rozwiązanie umożliwia przesyłanie wielu danych, które po odczytaniu przez radioodbiornik generują różne działania – jednym z nich jest wyświetlanie nazw stacji radiowych. RDS może przesyłać także informacje o wykonawcy utworu, typie danego programu (np. informacyjnym), alternatywnych częstotliwościach nadawania dla danej stacji, a nawet aktualnej godzinie.

Najprostszym następstwem wciśnięcia przycisku RDS może być zatrzymanie wyświetlanie informacji o stacji radiowej, czyli jej nazwy, typu programu (np. Newsów) oraz nadawanych przez nią komunikatów tekstowych na rzecz prezentowania na ekranie samej aktualnie wybranej częstotliwości.

RDS
Dzięki informacjom transmitowanym w ramach RDS na ekranie radia mogą być prezentowane nazwy stacji, a także piosenek.

Zdarza się jednak, że po wciśnięciu przycisku RDS możemy przejść do zakładki z konfiguracją działania funkcji RDS. Funkcja Text Scroll Freeze zatrzymuje automatyczne przewijanie tekstu nadawanego przez rozgłośnię. Będziemy więc widzieli tylko to, co mieści się na ekranie – zwykle będzie to nazwa stacji.

Redakcja poleca: Przyciski AST lub AS w aucie. Do czego służą i jak z nich korzystać?

W zakładce RDS może być zaszyta obsługa funkcji TP czy TA. Jeżeli jest ona włączona, audycja czy odtwarzanie utworu z płyty lub innego źródła zostanie automatycznie przerwane, gdy jakakolwiek ze stacji będzie prezentowała informacje przydatne kierowcom (np. na temat utrudnień). Jeżeli chcemy tego uniknąć, funkcję trzeba wyłączyć. Może pojawić się tam pole opisane jako Regional. Kiedy jest włączone, radio będzie szukało alternatywnych częstotliwości dla danej stacji, co przydaje się, gdy jedziemy w dłuższą podróż i zamierzamy słuchać jednej rozgłośni. Niektóre radia mają funkcję RDS Auto Time Adjust. Gdy jest aktywna, zegarek w radio będzie ustawiany automatycznie na podstawie informacji o godzinie zaczerpniętej z RDS.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji