PoradyPoradyPrzyciski TP oraz TA w aucie. Do czego służą? Jak z nich...

Przyciski TP oraz TA w aucie. Do czego służą? Jak z nich korzystać?

Na kokpitach większości samochodów znajdziemy przycisk TP lub TA. Do czego służą? Jak i kiedy z nich korzystać?

Wielu kierowców nie czyta instrukcji obsługi swoich pojazdów. W efekcie nie zna wielu przydatnych funkcji samochodu lub irytuje się sposobem działania jego wyposażenia. Chociażby przerywaniem audycji radiowej wybranej przez nas stacji przez komunikaty o sytuacji na drodze nadawane przez inną, akurat przez nas nie wybraną rozgłośnię – nierzadko nadawane w regularnych odstępach czasowych. Można jednak tego uniknąć w prosty sposób!

Praktycznie każde radio samochodowe jest wyposażone w funkcję TA. Jej nazwa to skrót od Traffic Announcement, czyli komunikatu o ruchu drogowym. Jeżeli funkcja TA jest aktywna, a dane radio akurat nadaje informację dla kierowców, odbiornik natychmiast przerwie odtwarzanie czy odbiór programu radiowego i przełącza się na aktualnie nadawany komunikat dla zmotoryzowanych innej stacji (będący odpowiednio oznaczonym fragmentem audycji poszczególnych rozgłośni). W menu bardziej zaawansowanych odbiorników można ustawić, czy informacja o ruchu drogowym ma być przekazana z większą głośnością lub ma ulec zmianie np. barwa dźwięku.Przycisk TA

Informacji o informacjach dla kierowców dostarcza TP (od Traffic Programme). Dzięki tej funkcji radio otrzymuje informację, które stacje prowadzą bloki informacyjne dla kierowców. Jeżeli przy nazwie danej stacji lub jej częstotliwości pojawia się ikona TP, oznacza to, że dana rozgłośnia może nadawać komunikaty TA. Nie jest to jednak regułą – sposób sygnalizacji jest uzależniony od typu radia.

BMW funkcje TA i TPZwykle na kokpicie, panelu radia czy w menu systemu multimedialnego znajdziemy tylko jeden przycisk – TA lub TP. Przez producentów sprzętu audio czy samochodów są one traktowane niemalże jako równorzędne. Zdarzają się także inne rozwiązania – np. w BMW jest to symbol dwóch samochodów i anteny. Warto zapoznać się ze sposobem działania funkcji odbioru komunikatów drogowych w naszym pojeździe, by móc ją sprawnie obsługiwać.

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

4 KOMENTARZE

  1. Działa działa. Np ustaw jedynkę wlacz ta i wlacz odtwarzacz, na kilka minut przed pełna godzina odtwarzacz wyłączy się i włącza się informację drogowe.

  2. no w Niemczech to działa, w Polsce chyba jest to nielegalne, od czasu, jak wprowadzono jakieś dziwne przepisy i regionalne studia radiowe przestały nadawać informacje o trafficu

  3. Polskie Radio 1 – nadaje informacje drogowe (co godzinę). I faktycznie, zdziwiłem się, gdy radio przełączało mi się z innej stacji nagle na stację z wiadomościami drogowymi.
    Przydatne – gdy jedziemy w trasę przez pół Polski i z WYPRZEDZENIEM chcemy wiedzieć gdzie na autostradzie czy ekspresówce wydarzył się jakiś wypadek, który zablokuje na GODZINY te odcinki dróg. Można – wcześniej – to uwzględnić i wprowadzić zmiany w trasie.
    Taka bazowa nawigacja informuje o takich rzeczach ZA PÓŹNO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji