PoradyPoradyPrzycisk DAB. Do czego służy ta funkcja w aucie i jak z...

Przycisk DAB. Do czego służy ta funkcja w aucie i jak z niej korzystać?

W niektórych pojazdach znajduje się przycisk z napisem DAB. Warto wiedzieć, do czego służy i jak z niego korzystać.

Do każdego samochodu dołączana jest instrukcja obsługi. Wielu kierowców nie zadaje sobie jednak trudu jej przeczytania. Jeżeli nie zna sposobu działania danego elementu wyposażenia, stara się znaleźć odpowiedź w internecie, wpisując np. frazę do czego służy przycisk DAB. Po jego wciśnięciu radio przechodzi w tryb DAB i zaczyna odbierać audycje stacji nadających w technice DAB. Radia samochodowe mogą też odbierać programy z pasm AM i FM.

Przycisku włączającego funkcję DAB nie znajdziemy we wszystkich pojazdach. Wręcz przeciwnie. Otrzymują ją głównie nowsze modele. DAB to skrót od Digital Audio Broadcasting, co oznacza nadawanie programów radiowych w formie cyfrowej. Rozwiązanie jest dosyć świeże. Co prawda pierwsze radioodbiorniki obsługujące DAB pojawiły się pod koniec lat 90. XX wieku, a kilka lat później zaczęto produkować sprzęt współpracujący z udoskonalonym DAB+. Były to jednak głównie odbiorniki domowe.

Warto wiedzieć: Przycisk Dark w aucie. Do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać?

Radia odbierające DAB znacznie wolniej wchodziła do świata motoryzacji, więc dla wielu kierowców wciąż pozostaje zagadką. Powodów tego zjawiska jest kilka. Wystarczy wspomnieć o braku unijnej presji na przejście na transmisję cyfrową (jak w przypadku telewizji), ograniczone zainteresowanie nadawców nowym rozwiązaniem czy wreszcie mankament cyfrowego radia, które jest odbierane dobrze albo… w ogóle. To istotna różnica względem analogowego radia, którego można słuchać mimo zakłóceń. Zaletą DAB jest lepsza jakość sygnału, porównywalna z płytą CD.

Zasięg DAB w Polsce jest ograniczony i nie wszędzie będziecie w stanie odbierać stacje radiowe nadawane w tym formacie.

 

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji