NowościRozrywkaOd radia do internetu - jak przez 30 lat zmieniły się samochodowe...

Od radia do internetu – jak przez 30 lat zmieniły się samochodowe multimedia

Kiedyś w schowku woziło się mnóstwo kaset, później płyty, a w latach 90. zabierało się radio „pod pachę”. Dziś wystarczy telefon komórkowy i mamy dostęp do niemal wszystkich utworów muzycznych świata. Ale nie tylko w tym aspekcie zmieniły się samochodowe multimedia.

Radio czy odtwarzacz muzyczny to dziś tylko jedne z wielu funkcjonalności systemów informacyjno-rozrywkowych na pokładach współczesnych samochodów. Sterowanie głosowe, nawigacja z informacjami o ruchu drogowym, kalendarz czy usługi mobilne coraz częściej stają się standardem nawet w niewielkich autach, takich jak Skoda Fabia.

A to wszystko rozkwitło zaledwie w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Do końca ubiegłego stulecia postęp w dziedzinie samochodowych multimediów nie był zbyt szybki. Pierwsze radioodtwarzacze pojawiły się w automobilach w USA już w latach 20. XX wieku – początkowo tylko eksperymentalnie. Problem stanowiło przejście z napięcia odbiorników stacjonarnych (50-250 V) na napięcie instalacji samochodowej (6 V). Szybko udało się go jednak rozwiązać. W 1930 r. do sprzedaży w USA trafił pierwszy masowy radioodbiornik, skonstruowany przez Paula Galvina, założyciela firmy Motorola. Miał on jednak zawrotną cenę 130 dolarów. Dla porównania, nowy Ford Model A kosztował wówczas 540 dol.

Motorola5T71
Rok 1930: pierwsze radio samochodowe firmy Motorola – model 5T71.

Trzy lata później na wystawie w Berlinie firma Ideal Werke – z której wywodzi się Blaupunkt – pokazała radioodbiornik AS5. Urządzenie ważyło 15 kg i można je było nawet połączyć z gramofonem, ale na drodze do popularności stanęła cena. Radio kosztowało bowiem jedną trzecią ceny przeciętnego samochodu. Późniejsze prace nad miniaturyzacją i obniżeniem kosztów sprzętu przerwał wybuch II wojny światowej.

Na premierę pierwszego radia wbudowanego w tablicę rozdzielczą samochodu trzeba było poczekać aż do lat 50. – wtedy pojawiły się odtwarzacze FM oraz pierwsze samochodowe radia tranzystorowe. W latach 60. firma Philips wprowadziła pierwsze odtwarzacze kasetowe. Rok 1979 to premiera pierwszego radia z cyfrowym wyświetlaczem – wprowadzonego przez Blaupunkta. Kolejnym przełomem była premiera pierwszych odtwarzaczy CD (rok 1985, firmy Philips i Becker).

A co było dalej? Na przykładzie modeli Skody prezentujemy, jak przez 30 lat przeszliśmy z radioodtwarzaczy do systemów inforozrywki.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji