PoradyPoradyPrzegląd motocykla. Cena, terminy, kary za brak badania technicznego

Przegląd motocykla. Cena, terminy, kary za brak badania technicznego

Zanim właściciele motocykli wyjadą na drogi, muszą upewnić się, czy posiadają aktualne badanie techniczne. Jak wygląda i ile kosztuje przegląd motocykla?

Co ile się robi przegląd motocykla?

Jeśli motocykl został niedawno zarejestrowany w odpowiednim wydziale komunikacji, to pierwsze badanie techniczne musi zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych 3 lat. Następny przegląd właściciel jest zobligowany przeprowadzić w ciągu 2 lat, a każde kolejne powinno być wykonywane raz w roku.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu motocykla?

Diagnosta podczas badania sprawdza motor pod kątem jego sprawności i bezpieczeństwa na drodze. Sprawdza się zgodność numerów rejestracyjnych oraz stan techniczny pojazdu, czyli np.:

  • układ hamulcowy,
  • światła,
  • układ kierowniczy,
  • układ wydechowy,
  • poziom emisji spalin.

Przegląd motocykla – cena

Całkowity koszt badania technicznego motocykla wynosi 63 złote. Składa się na nie opłata za przegląd – 62 zł, oraz opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł.

Jaka kara za brak przeglądu w motocyklu?

Jeżeli podczas kontroli okaże się, że właściciel motocykla nie ma ważnego badania technicznego, to kontrolujący policjant może wypisać mandat wynoszący od 1500 do 5000 złotych i zatrzymać dowód rejestracyjny. Po skonfiskowaniu dowodu rejestracyjnego należy w ciągu 7 dni wykonać badanie techniczne. Dopiero po tej czynności kierowca może pójść do wydziału komunikacji po odebrany wcześniej dokument.

Redakcja poleca również:

Badanie techniczne samochodu: ile kosztuje? Kary za przegląd po terminie

O czym trzeba pamiętać, kupując motocykl?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji