NowościAktualnościPrzegląd auta na wiosnę. Dowiedz się, co warto sprawdzić

Przegląd auta na wiosnę. Dowiedz się, co warto sprawdzić

Mamy już kalendarzową wiosnę, więc to dobra okazja, żeby skontrolować stan naszego auta po zimie. Czy wiesz, co należy sprawdzić?

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny warto skontrolować stan techniczny samochodu, uzupełnić poziom płynów i sprawdzić stan wycieraczek, a w niedalekiej przyszłości – wymienić opony na letnie. W przygotowaniu auta do nowego sezonu pomogą wskazówki ekspertów ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Pozbądź się białego nalotu

Częste mycie wydłuża życie naszego samochodu, ponieważ pozwala na bieżąco spłukać wszystkie zabrudzenia, które mogłyby przyczynić się do rozwoju korozji. Jednak zimą, gdy temperatura otoczenia nie przekracza 0°C, trudno regularnie odwiedzać myjnię. Teraz jest już jednak zauważalnie cieplej, dlatego powinniśmy jak najszybciej zmyć z auta pozostałości soli, która przez ostatnie tygodnie osadzała się w zakamarkach karoserii i podwozia.

 „W tym celu najlepiej skorzystajmy z ciśnieniowego mycia podwozia w myjni automatycznej, które pozwoli pozbyć się brudu i pozostałości soli tworzącej charakterystyczny biały nalot oraz zapobiec w ten sposób niszczącym skutkom korozji elementów zawieszenia” – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Wyeliminuj usterki

Zazwyczaj wraz z topniejącym śniegiem odkrywają się dziury w jezdni, a wpadnięcie w taką wyrwę może skończyć się uszkodzeniem opony, felgi lub nawet kosztowną naprawą zawieszenia. Z tego względu nie należy zwlekać z wizytą w warsztacie w celu sprawdzenia stanu auta po zimie. Jeśli po wjechaniu w dziurę pojawiły się stuki dochodzące z podwozia, wyczuwalny luz na kierownicy czy skrzypienie podczas skręcania kół, to trzeba niezwłocznie udać się do serwisu, aby usunąć powstałe usterki. Takich sygnałów ostrzegawczych nie można lekceważyć.

Co pod wycieraczką piszczy

Zimą wycieraczki nie mają lekko, dlatego warto sprawdzić, czy nie kwalifikują się już do wymiany. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że żaden wiosenny deszcz nas nie zaskoczy i że bez względu na warunki atmosferyczne będziemy mieli zawsze dobrą widoczność.

„O ile nie wymieniamy wycieraczek regularnie, po zimie wymiana może okazać się niezbędna. W warunkach wzmożonego zużycia szczególnie narażone na zniszczenia są gumowe części wycieraczek, które mają bezpośredni kontakt z powierzchnią szyby, często oblodzoną czy zaśnieżoną. Sygnały świadczące, że powinniśmy wymienić wycieraczki to zdeformowane pióra, niewystarczające odprowadzanie wody i smugi pozostawiane na szybie podczas pracy, a także wynikające ze zużycia charakterystyczne piszczenie” – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Uzupełnij płyny

Podczas wiosennego przeglądu należy także skontrolować stan oraz ilość płynów i olejów w aucie, a w razie potrzeby oczywiście uzupełnić ich poziom. Natomiast przy okazji zmiany opon na letnie dobrze jest zwrócić uwagę na stan tarcz i klocków hamulcowych.

Pamiętaj o wymianie opon

„Mimo iż wielu kierowców ulega pokusie jazdy na zimowych oponach przez cały rok, czemu aktualnie może dodatkowo sprzyjać ograniczanie kontaktów związanych z pandemią, zdecydowanie rekomendujemy wymianę opon na letnie. Poczekajmy jednak, aż przymrozki miną na dobre, a średnia dobowa temperatura nie będzie spadać poniżej 7°C. Jazda na zimowych oponach w temperaturze przekraczającej 7°C powoduje, że tracą one swoje właściwości oraz nadmiernie się zużywają” – dodają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Powinniśmy uwzględnić również to, że opony zużywają się nierównomiernie. Zaleca się, aby ogumienie w lepszym stanie zakładać na tylne koła i to bez względu na to, która oś jest napędzana. W ten sposób zmniejszamy ryzyko wystąpienia bardzo niebezpiecznego poślizgu tylnej osi.

Zobacz również:

Kierowco, uważaj na autobusy i tramwaje!

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji