NowościAktualnościPierwsza fabryka Skody neutralna pod względem emisji CO2

Pierwsza fabryka Skody neutralna pod względem emisji CO2

Zakład produkcyjny Skody w Vrchlabi osiągnął już neutralność klimatyczną. Dowiedz się, co to oznacza i w jaki sposób się to udało.

Fabryka w Vrchlabi od 2012 roku zajmuje się produkcją 7-stopniowych skrzyń biegów DSG DQ 200. Każdego dnia powstaje tam 2300 sztuk tych przekładni, a w 2019 roku zakład opuścił trzymilionowy egzemplarz. Od końca zeszłego roku czeska fabryka może pochwalić się kolejnym osiągnięciem – jest pierwszym na świecie neutralnym pod względem emisji CO2 zakładem produkcyjnym Skody.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 90% energii wykorzystanej podczas produkcji w fabryce w Vrchlabi pochodziło ze źródeł odnawialnych. W rezultacie udało się obniżyć emisje dwutlenku węgla z 45 000 do zaledwie 3000 ton rocznie, które są kompensowane certyfikatami CO2.

„Jako marka produkująca samochody ponosimy szczególną odpowiedzialność za ochronę środowiska i klimatu. Zrealizowaliśmy nasz cel, osiągając neutralność pod względem emisji CO2 w nowoczesnej fabryce w Vrchlabi. To pokazuje dokąd zmierzamy pod względem zrównoważenia środowiskowego i efektywności energetycznej” – podkreśla Miroslav Kroupa, dyrektor ds. zarządzania marką w Skodzie.

90% energii ze źródeł odnawialnych

Pod koniec 2020 roku zakład produkcyjny w Vrchlabi stał się pierwszą na świecie fabryką Skody neutralną pod względem emisji CO2. Już wkrótce to samo uda się osiągnąć w zakładach w Mlada Boleslav i Kvasinach. W ciągu ostatniego roku 41 500 MWh z 47 000 MWh całkowitej energii zużywanej w procesie produkcji w Vrchlabi pochodziło ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla została obniżona z 45 000 do 3000 ton rocznie. Pozostałą emisję kompensują certyfikaty CO2. Poprzez ich zakup Skoda wspiera projekty ochrony klimatu, takie jak produkcja energii odnawialnej w Indiach czy ochrona lasów deszczowych.

Efektywne zarządzanie energią w zakładzie w Vrchlabi pozwoliło w ubiegłym roku zaoszczędzić ponad 2000 MWh energii cieplnej i prawie 1500 MWh energii elektrycznej. Ponadto zamknięto nieużywane podczas produkcji obiegi grzewcze, wprowadzono inteligentną, energooszczędną regulację temperatury w pomieszczeniach, zoptymalizowano zarządzanie dopływem powietrza oraz dostosowano działanie oświetlenia w wielu pomieszczeniach do godzin pracy.

Co więcej, od początku 2019 roku wszystkie odpady poprodukcyjne w Vrchlabi są poddawane recyklingowi materiałowemu lub termicznemu, a od zeszłego roku dotyczy to wszystkich fabryk czeskiej marki. W tym roku Skoda zaczęła też wykorzystywać neutralny pod względem emisji CO2 metan z biogazowni w Vrchlabi zamiast gazu ziemnego.

Systemy fotowoltaiczne na dachach fabryk

Skoda inwestuje także w środki ochrony klimatu w kilku innych lokalizacjach, m.in. w uruchomienie jednego z największych indyjskich systemów fotowoltaicznych na dachu fabryki w Pune. Z kolei w głównym zakładzie w Mlada Boleslav powstaje największy fotowoltaiczny system dachowy w Czechach. W tamtejszej elektrociepłowni 30% paliwa potrzebnego do produkcji energii elektrycznej pozyskuje się z surowców odnawialnych. Do końca tej dekady w fabryce będą wykorzystywane jedynie biomasa i biogaz, które są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Skoda planuje również dalszą redukcję emisji z chłodziw i pojazdów firmowych.

Nowe drzewo za każdy kupiony samochód

Oprócz tego Skoda dąży do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji ze swojej floty pojazdów do 2030 roku o ponad 50% w porównaniu do 2020 roku. Marka planuje także zwiększyć udział w pełni elektrycznych modeli na europejskim rynku do 50-70% w zależności od jego rozwoju. Do 2030 roku gama Skody wzbogaci się o co najmniej trzy kolejne całkowicie elektryczne modele.

Czeski producent jest też zaangażowany w zalesianie planety. Od 2007 roku Skoda sadzi drzewo za każde auto sprzedane w Czechach – do tej pory posadzono ich już ponad milion. Na terenie trzech czeskich zakładów ponad 1400 drzew i ponad 27 000 m2 żywopłotów i krzewów pomaga chronić klimat, jak również zapewnia siedlisko dla owadów oraz innych zwierząt.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji