NowościAktualnościPierwsza fabryka Skody neutralna pod względem emisji CO2

Pierwsza fabryka Skody neutralna pod względem emisji CO2

Zakład produkcyjny Skody w Vrchlabi osiągnął już neutralność klimatyczną. Dowiedz się, co to oznacza i w jaki sposób się to udało.

Fabryka w Vrchlabi od 2012 roku zajmuje się produkcją 7-stopniowych skrzyń biegów DSG DQ 200. Każdego dnia powstaje tam 2300 sztuk tych przekładni, a w 2019 roku zakład opuścił trzymilionowy egzemplarz. Od końca zeszłego roku czeska fabryka może pochwalić się kolejnym osiągnięciem – jest pierwszym na świecie neutralnym pod względem emisji CO2 zakładem produkcyjnym Skody.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 90% energii wykorzystanej podczas produkcji w fabryce w Vrchlabi pochodziło ze źródeł odnawialnych. W rezultacie udało się obniżyć emisje dwutlenku węgla z 45 000 do zaledwie 3000 ton rocznie, które są kompensowane certyfikatami CO2.

„Jako marka produkująca samochody ponosimy szczególną odpowiedzialność za ochronę środowiska i klimatu. Zrealizowaliśmy nasz cel, osiągając neutralność pod względem emisji CO2 w nowoczesnej fabryce w Vrchlabi. To pokazuje dokąd zmierzamy pod względem zrównoważenia środowiskowego i efektywności energetycznej” – podkreśla Miroslav Kroupa, dyrektor ds. zarządzania marką w Skodzie.

90% energii ze źródeł odnawialnych

Pod koniec 2020 roku zakład produkcyjny w Vrchlabi stał się pierwszą na świecie fabryką Skody neutralną pod względem emisji CO2. Już wkrótce to samo uda się osiągnąć w zakładach w Mlada Boleslav i Kvasinach. W ciągu ostatniego roku 41 500 MWh z 47 000 MWh całkowitej energii zużywanej w procesie produkcji w Vrchlabi pochodziło ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla została obniżona z 45 000 do 3000 ton rocznie. Pozostałą emisję kompensują certyfikaty CO2. Poprzez ich zakup Skoda wspiera projekty ochrony klimatu, takie jak produkcja energii odnawialnej w Indiach czy ochrona lasów deszczowych.

Efektywne zarządzanie energią w zakładzie w Vrchlabi pozwoliło w ubiegłym roku zaoszczędzić ponad 2000 MWh energii cieplnej i prawie 1500 MWh energii elektrycznej. Ponadto zamknięto nieużywane podczas produkcji obiegi grzewcze, wprowadzono inteligentną, energooszczędną regulację temperatury w pomieszczeniach, zoptymalizowano zarządzanie dopływem powietrza oraz dostosowano działanie oświetlenia w wielu pomieszczeniach do godzin pracy.

Co więcej, od początku 2019 roku wszystkie odpady poprodukcyjne w Vrchlabi są poddawane recyklingowi materiałowemu lub termicznemu, a od zeszłego roku dotyczy to wszystkich fabryk czeskiej marki. W tym roku Skoda zaczęła też wykorzystywać neutralny pod względem emisji CO2 metan z biogazowni w Vrchlabi zamiast gazu ziemnego.

Systemy fotowoltaiczne na dachach fabryk

Skoda inwestuje także w środki ochrony klimatu w kilku innych lokalizacjach, m.in. w uruchomienie jednego z największych indyjskich systemów fotowoltaicznych na dachu fabryki w Pune. Z kolei w głównym zakładzie w Mlada Boleslav powstaje największy fotowoltaiczny system dachowy w Czechach. W tamtejszej elektrociepłowni 30% paliwa potrzebnego do produkcji energii elektrycznej pozyskuje się z surowców odnawialnych. Do końca tej dekady w fabryce będą wykorzystywane jedynie biomasa i biogaz, które są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Skoda planuje również dalszą redukcję emisji z chłodziw i pojazdów firmowych.

Nowe drzewo za każdy kupiony samochód

Oprócz tego Skoda dąży do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji ze swojej floty pojazdów do 2030 roku o ponad 50% w porównaniu do 2020 roku. Marka planuje także zwiększyć udział w pełni elektrycznych modeli na europejskim rynku do 50-70% w zależności od jego rozwoju. Do 2030 roku gama Skody wzbogaci się o co najmniej trzy kolejne całkowicie elektryczne modele.

Czeski producent jest też zaangażowany w zalesianie planety. Od 2007 roku Skoda sadzi drzewo za każde auto sprzedane w Czechach – do tej pory posadzono ich już ponad milion. Na terenie trzech czeskich zakładów ponad 1400 drzew i ponad 27 000 m2 żywopłotów i krzewów pomaga chronić klimat, jak również zapewnia siedlisko dla owadów oraz innych zwierząt.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji